
- Foto: Søren K. Kløft
Teaterfestival for børn og unge vender tilbage til kommune
Udgivet: 19/03/2026
Teaterfestivalen KLAP vender tilbage til Kolding Kommune for tredje gang.
Over 100 teatre deltager med mere end 140 forestillinger, når festivalen løber af staben fra den 23. til 26. april på 19 lokationer.
Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.
Merete Due Paarup (B), der er Kultur- og Eventudvalgsformand i Kolding Kommune, glæder sig over, at KLAP-festivalen igen kommer til Kolding:
”Efter sidste års store succes, hvor næsten 15.000 gratis billetter blev udleveret, er det rigtig godt, at teaterfestivalen vender tilbage til Kolding. I år er der igen en ren buffet af teateroplevelser for alle aldre med et bredt program," siger hun.
KLAP har turneret rundt i landet siden 1971. Festivalen arrangeres af Teatercentrum i samarbejde med Kolding Kommune og retter sig mod både børn, unge og familier. Der er gratis adgang ved tilmelding.
FGH
Sidst opdateret: 19/03/2026 - 10:50
Emner: Kultur













































