Mette Frederiksen fastslår, at valgresultatet i søndags ikke var godt nok med socialdemokratiske briller - og heller ikke for regeringen som helhed.

Mette Frederiksen fastslår, at valgresultatet i søndags ikke var godt nok med socialdemokratiske briller - og heller ikke for regeringen som helhed. - Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Statsminister: Vores borgmestre har ret

Mette Frederiksen forsikrer, at partitoppen ser EP-valget som en advarsel, men siger samtidig, at hun har svært ved at se regeringskonstellationer, der ville få større opbakning. Bekymringen for at tabe magten ved kommunalvalget er særligt udtalt i København.

Udgivet: 12/06/2024

Jakob Nørmark

redaktør for NB-Forsyning & Klima

Del artiklen:

Bekymrede socialdemokratiske borgmestre på stribe har de seneste dage kommenteret resultatet fra EP-valget og partiets tilbagegang. Lyt til baglandet, forbedr den nære velfærd og hæv ambitionerne for klimaet og miljøet, er nogle af budskaberne, der har lydt fra det kommunale bagland, siden SF slog socialdemokraterne ved søndagens valg.

På valgaftenen var partilederen fraværende på grund af overfaldet i København to dage forinden. I går kommenterede hun for første gang kritikken og SVM-regeringens manglende gennemslagskraft.

"Vores borgmestre og andre har ret i, at den brede regering har betydning for alle tre partiers tilslutning," siger statsminister Mette Frederiksen (S) i et interview med DR og uddyber:

"Jeg sagde det selv i afslutningstalen for ti dage siden, at det koster noget på identiteten. Det er sværere at være parti, når man indgår i en bred regering med andre. Det betyder ikke, at denne regering ikke er den rigtige. Jeg har i hvert fald svært ved at se en anden regeringskonstellation, som ville få større opbakning og føre landet lige så sikkert, som denne regering gør".

Statsministeren understreger, at vælgernes dom sætter tanker i gang.

"Socialdemokratiet får ofte dårligere valg til Europa-Parlamentet, end vi gør til folketingsvalget, men det her resultat er ikke godt på nogen som helst måde."

"Jeg ser det som en advarsel, som en løftet pegefinger, som et vink med en vognstang, som et signal, som et budskab fra danskerne om, at der er noget ved den her regering - og givet også på nogle politiske områder - hvor store dele af befolkningen mener, vi ikke er dér, vi skal være. Og det tænker vi rigtig meget over nu," siger Mette Frederiksen.

Positionen som folkeparti

Som NB-Kommune skrev i går, blev SF ved EP-valget størst i 20 kommuner, hvor borgmesteren er fra Socialdemokratiet. Størst blev valgnederlaget i de største byer, og på Københavns Rådhus lægger socialdemokraterne ikke skjul på, at partiet er i overhængende risiko for at miste overborgmesterposten for første gang.

Fortsætter SF med at appellere til tidligere S-vælgere, tegner der sig et muligt flertal til venstre for S i hovedstaden. Ved EP-valget, hvor færre end ti procent i Københavns Kommune satte kryds ved liste A, opnåede SF, Enhedslisten og Alternativet tilsammen 50 procent af stemmerne.

"Jeg er enormt bekymret. Jeg har råbt partiet op i længere tid, for vi har mistet positionen som folkeparti. Og det viser det her valg, fordi det er SF, vi mister stemmer til," siger Laura Rosenvinge, politisk ordfører for S i København, til TV2.

Også i Aarhus og Odense blev SF større end den historiske storebror.

Fik du læst?

SF's valgsejr skaber nervøsitet hos S - men EP-valg er ikke kommunalvalg

S fik 15,6 procent af stemmerne ved EP-valget, hvilket er partiets dårligste resultat ved et landsdækkende valg i over 120 år. Til sammenligning stemte 17,4 procent på SF.

Sidst opdateret: 12/06/2024 - 10:08

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]