Nuuradiin Hussein skal diskuteres nok engang i Økonomiudvalget i Aalborg Kommune i en sag om hans involvering i en børnesag.

Nuuradiin Hussein skal diskuteres nok engang i Økonomiudvalget i Aalborg Kommune i en sag om hans involvering i en børnesag. - Foto: Privat/LinkedIn

Borgmesterparti mister flertal i sag om rådmands ageren i børnesag

Der tegner sig pludselig et flertal uden om Socialdemokratiet i en sag om rådmands involvering i en børnesag, som ellers var afsluttet sidste sommer. Det er Enhedslisten, der har ændret holdning efter nye oplysninger fra ministerium.

Udgivet: 16/04/2024

Jørn Sørensen

Journalist

Del artiklen:

Økonomiudvalget i Aalborg Kommune skal igen diskutere job- og velfærdsrådmand Nuuradiin Husseins (S) involvering i en børnesag sidste år. Flertallet for at lukke sagen er borte, idet Enhedslisten har ændret holdning efter nye oplysninger.

Egentlig havde Økonomiudvalget på et møde i juni 2023 besluttet, at den komplicerede sag med Nuuradiin Hussein i centrum ikke skulle sendes til videre bedømmelse i Ankestyrelsen.

Sagen handler i korte træk om, at rådmanden bad forvaltningen om at fjerne en socialrådgiver fra en specifik børnesag. Og det er en involvering i sagen, som kommunens egne jurister vurderede, ligger i en gråzone i forhold til, hvad der er tilladt for en rådmand.

Men hvor Socialdemokratiets flertal altså dengang afgjorde, at udvalget 'frikendte' rådmanden, så er sagen en anden nu. Det sker, efter at Indenrigsministeriet har udtalt sig om, hvor langt en rådmands beføjelser strækker sig, og det får Enhedslisten til at genåbne sagen og diskutere den endnu engang - med mulighed for at involvere Ankestyrelsen. Socialdemokratiet har dermed ikke længere flertal i udvalget sammen med Radikale Venstres medlem. Det skriver Nordjyske.

Spild af samfundets penge

Anne Aaen (EL), der er rådmand for klima og miljø, siger til avisen:

"Den beslutning, som tidligere er blevet truffet i Økonomiudvalget, beroede på en juridisk vurdering, som vi havde tiltro til. Nu er der kommet nye tungtvejende juridiske vurderinger, som peger i en anden retning, så nu mener vi, at Ankestyrelsen må se på sagen, så vi kan finde ud af, hvad der er op og ned," siger hun til Nordjyske.

Partiet har derfor bedt om, at sagen kommer på dagsordenen til det næste møde i Økonomiudvalget 29. april.

Foruden Enhedslisten er også de Konservative, Venstre og Danmarksdemokraterne indstillet på at diskutere sagen en gang til, og det giver et flertal i udvalget på fire mod tre.

Rådmændene Morten Thiessen (K) og Kristoffer Storm (DD) er dog ikke sikker på, at mødet skal ende med en henvendelse til Ankestyrelsen, så længe Økonomiudvalget og senere byrådet afgør, at Nuuradiin Hussein har brudt loven.

"Det har været en sag, der er stor uenighed om, så kan det godt være, det er fint at få den lukket på den måde. Men jeg tror personligt ikke, at Ankestyrelsen kommer frem til en anden konklusion end os, og så er det spild af samfundets penge," siger Kristoffer Storm til Nordjyske.

Nuuradiin Hussein har hele tiden fastholdt, at han hverken har brudt loven, eller at han involveret sig for meget i sagsbehandlingen.

Læs mere om sagen via linkene herunder.

Fik du læst?

Økonomiudvalg lader rådmand slippe for yderligere undersøgelser

Fik du læst?

Politikere indleder undersøgelse af rådmand

Sidst opdateret: 16/04/2024 - 11:48

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]