Landet over bringer unge fritidsjobbere fra 14 til 17 år glæde for de ældre - uden at udføre plejeopgaver.

Landet over bringer unge fritidsjobbere fra 14 til 17 år glæde for de ældre - uden at udføre plejeopgaver. - Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix (Arkiv)

Teenagere på plejehjem spreder sig til flere kommuner

I mange kommuner har flere plejehjem ansat teenagere i fritidsjob. Hvis bare et fåtal senere vælger en sosu-uddannelse. er det en succeshistorie, mener FOA. KL er også begejstret for ordningen, der bringer glæde blandt de ældre.

Udgivet: 29/06/2023

Jørn Sørensen

Journalist

Del artiklen:

Unge mellem 14 og 17 år har i omkring halvdelen af landets kommuner mulighed for at blive ansat i fritidsjob på plejehjem, hvor de blandt andet kan spille spil, gå ture og snakke med de ældre beboere. Og der kommer stadig flere kommuner til med en såkaldt 'spireordning'.

Ifølge DR er der lige nu 865 unge, der spreder glæde blandt de ældre på plejehjemmene. Det er en fordobling fra forrige år, viser nye tal fra KL (Kommunernes Landsforening).

Fritidsjobberne er en ordning, hvor hovedformålet er at få flere ind på sosu-uddannelserne. Men inden da skal de skabe glæde for de ældre, og det er en succeshistorie, siger borgmester Michael Ziegler, formand for løn- og praksisudvalget i KL.

"Nogle kommuner har måske været lidt forsigtige. For hvad er det, de unge kan komme til at opleve. Og hvem har ansvaret. Men den skepsis er blevet gjort til skamme af erfaringerne. Både de unge og kommunerne er glade for ordningen," siger Michael Ziegler til DR.

Læs også:
Sådan fastholder de dygtige kommuner ansatte i ældreplejen

Hos FOA er begejstringen også til at mærke hos sektorformand Tanja Nielsen:

"I gamle dage havde man muligheden og tiden til alle de her sociale opgaver. De ressourcer er der bare ikke i dag. Derfor er de her unge mennesker guld værd. Og har vi bare fem ud af 50, der vælger uddannelsen til, er det en succes," siger Tanja Nielsen til DR.

Ældreminister Mette Kierkgaard (M) er glad for, at KL og FOA har succes med initiativet, der kun bringer noget positivt med sig:

"Vi skal gøre alt, hvad vi kan for at få ældreplejen gjort attraktiv. Det her er et initiativ af mange. Og vi skal bare give den fuld gas med at vise, hvad det spændende arbejde i ældreplejen kan," siger Mette Kierkgaard til DR.

Sidst opdateret: 29/06/2023 - 10:54

Temaer: Arbejdskraftmangel, Rekruttering

Emner: Plejehjem, Ældrepleje, FOA

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]