
- Foto: Steven Knap/Ritzau Scanpix
Borgmestre kræver øget sikkerhed på togstrækning
Udgivet: 28/04/2026
Borgmestrene fra Hillerød, Gribskov og Halsnæs kommuner vil have undersøgt sikkerheden på sjællandske togstrækninger, efter ulykken på Gribskovbanen, hvor fem mennesker blev alvorligt kvæstet.
Det skriver DR.
Regionsrådsformand i Region Hovedstaden, Lars Gaardhøj (S), er villig til at drøfte sikkerheden, men vil vente på, at Havarikommissionen er færdige med deres undersøgelser.
"Havarikommissionen er netop nu i gang med at se på, hvad var det, der gik galt i torsdags, og det synes jeg også, at vi lige skal afvente, så vi gør det rigtige," siger han til mediet.
Borgmestrene kræver, at der kommer et såkaldt ATC-sikkerhedssystem, der kan bremse et tog automatisk, hvis det kører for hurtigt, eller hvis der er rødt signal.
Det er Lokaltog A/S, som står for driften på Gribskovbanen og flere andre jernbanestrækninger på Sjælland og Lolland-Falster.
Her har vurderingen hidtil været, at den eksisterende sikkerhed har været tilstrækkelig, men med den seneste hændelse er man parat til at revurdere sikkerheden, lyder det ifølge sikkerhedschef Claus René Pedersson.
AØM
Sidst opdateret: 28/04/2026 - 12:24












































