Henrik Hvidesten var borgmester i Ringsted Kommune fra 2014-2024.

Henrik Hvidesten var borgmester i Ringsted Kommune fra 2014-2024. - Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Kommune bruger knap en kvart million på portræt af skandaleramt tidligere borgmester

Henrik Hvidesten måtte gå af efter beskyldninger om krænkelser, men alligevel bliver der malet et portrætbillede af ham til næsten en kvart million kroner. Politiker kalder det en 'god tradition'.

Udgivet: 09/04/2026

Adam Østergaard Meijer

Journalist

Del artiklen:

Ringsted Kommune bruger næsten en kvart million kroner på et maleri af den skandaleramte, tidligere borgmester, Henrik Hvidesten.

Det skriver Dagbladet i Ringsted.

Det er portrætmaleren Mikael Melbye, der har fået opgaven. Kommunen har afsat 223.000 kroner til portrættet, viser en aktindsigt i sagen.

Henrik Hvidesten måtte i februar 2024 gå af som borgmester efter beskyldninger om krænkelser af kvinder.

Det er over et år siden, byrådet valgte at afsætte pengene. Det skete i på et lukket punkt på et møde i Økonomiudvalget.

Dagbladet forsøgte dengang at spørge både embedsmænd og politikere, hvad punktet drejede sig om, men ingen ville svare – alle henviste til tavshedspligt, da det var et lukket punkt.

Tidligere byrådsmedlem for Nye Borgerlige, Claus Bedemann, var med til mødet i Økonomiudvalget i januar sidste år.

"Jeg stemte bestemt ikke for at bruge så mange penge på et maleri af Henrik Hvidesten. Men det blev alligevel vedtaget. På mødet fik nogen idéen om, at pengene først skulle frigives efter kommunalvalget, så Henrik Hvidesten ikke kunne bruge præsentationen af portrættet i valgkampen. På det tidspunkt vidste vi ikke, at Hvidesten ikke genopstillede," siger Claus Bedemann.

Dagbladet har nu spurgt Britta Nielsen (SF), som var med til mødet og stadig sidder i byrådet.

"Det er stadig et lukket punkt, så jeg kan ikke fortælle, hvad der skete på mødet," siger hun i dag til Dagbladet og fortsætter:

"Men principielt synes jeg, at det er en god tradition, vi har i Ringsted, at afgående borgmestre får malet et portræt, som bliver hængt op på rådhuset. Og hvis Klaus Hansen også gerne vil have sit portræt op, vil jeg stemme for det."

Klaus Hansen (V) overtog borgmesterposten, da Henrik Hvidesten 5. februar 2024 måtte gå af som borgmester.

I dag er Andreas Karlsen (K) borgmester i kommunen.

Fik du læst?

Anerkendt kunstner skal male borgmesterportræt

Fik du læst?

Portrætmaleri vækker debat i Næstved

Fik du læst?

Skal borgmesterportrættet koste 200.000 eller 200 kroner?

Sidst opdateret: 09/04/2026 - 11:53

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]