"Det er vigtigt at have blik for borgerens samlede situation – og det er en kompleks opgave," siger kontorchef Hanne Agerbak med henvisning til sygehusene, som får en helt ny opgave i forbindelse med sundheds- og omsorgspladserne.

"Det er vigtigt at have blik for borgerens samlede situation – og det er en kompleks opgave," siger kontorchef Hanne Agerbak med henvisning til sygehusene, som får en helt ny opgave i forbindelse med sundheds- og omsorgspladserne.

KL: Sundheds- og omsorgspladser risikerer at udvikle sig til minisygehuse

KL advarer om potentielle konsekvenser for kommunerne i forbindelse med høringsudkastet om kvalitetsstandarderne for de nye sundheds- og omsorgspladser.

Udgivet: 20/01/2026

Anders Rytoft

Journalist

Del artiklen:

"Man kan blive bange for, at sundheds- og omsorgspladserne ad åre går hen og bliver minisygehuse."

Sådan lyder en bekymring fra Hanne Agerbak, kontorchef for Sundhed og Ældre i KL, efter hun har læst Sundhedsstyrelsens udkast til kvalitetsstandarder for sundheds- og omsorgspladserne, som er i høring netop nu.

"Man skal huske, at sygehusene er underlagt lofter for, hvor meget de må udvikle sig. Det er klart, at hvis sygehusene oplever trængsel, er der en risiko for, at nogle borgere bliver skubbet ud på sundheds- og omsorgspladserne. Det kan betyde, at dem, der i virkeligheden har brug for pladserne, ikke kan være der længere – og at kommunerne bliver nødt til at opbygge nye pladser," siger hun til NB-Ældre.

Det er en sårbar gruppe, tilføjer hun:

"Og derfor er vi i kommunerne meget opmærksomme på, at vi får ramt den rigtige kvalitetsstandard fra begyndelsen, så vi sikrer, at borgerne får de rigtige tilbud, når ansvaret flytter fra kommunerne til regioner. Det mener vi i store stræk, udkastet lever op til."

I høringsudkastet lægges der i et af eksemplerne op til, at sundheds- og omsorgspladserne skal kunne modtage relativt ustabile og behandlingskrævende borgere med behov for hyppig observation, løbende justering af behandling og fast lægedækning. Når pladserne samtidig skal bemandes med autoriseret sundhedspersonale og have udstyr, der understøtter egentlig behandling, frygter Hanne Agerbak, at de i praksis med tiden kommer til at fungere som en forlængelse af sygehusene.

Borgerens samlede situation

I dag rummer kommunale pladser en bred målgruppe med både sociale hensyn og sundhedsfaglige problemstillinger.

To borgere kan eksempelvis have præcis samme sundhedsfaglige udgangspunkt, men vidt forskellige forudsætninger for at blive håndteret i eget hjem. Hvor den ene kan klare sig, fordi vedkommende bor i parcelhus og har pårørende omkring sig, kan den anden med samme sygdomshistorik have behov for en plads, fordi han eller hun bor alene på fjerde sal uden netværk.

Ifølge Hanne Agerbak lægger høringsudkastet i vid udstrækning op til, at visitation fortsat ikke alene skal bero på en sundhedsfaglig vurdering. Men, understreger hun:

"Det er vigtigt at have blik for borgerens samlede situation – og det er en kompleks opgave. Det er en anden opgave, end sygehusene er vant til at varetage. Så det har vi haft fokus på," siger Hanne Agerbak.

For kommunerne kan konsekvensen blive, at de i højere grad kommer til at stå med ansvaret for de borgere, der eventuelt ikke måtte passe ind på de nye sundheds- og omsorgspladser.

Læs mere om sundheds- og omsorgspladerne på NB-Ældre.

Sidst opdateret: 20/01/2026 - 12:21

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]