- Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

Regeringen vil have antisemitisme-koordinator til skolerne

Den nuværende handlingsplan mod antisemitisme udløber ved årsskiftet. Nu kommer der en ny med 17 tiltag.

Udgivet: 02/12/2025

Del artiklen:

Regeringen er tirsdag kommet med en ny handlingsplan mod antisemitisme i Danmark.

Den nye handlingsplan skal gælde fra 2026-2029 og indeholder i alt 17 tiltag, skriver Justitsministeriet i en pressemeddelelse.

Handlingsplanen viderefører og styrker en række eksisterende tiltag.

Der er afsat 120 millioner kroner frem mod 2030.

"Vi ser et meget stort behov for at lave en ny handlingsplan mod antisemitisme. Vi kan se en meget kraftig opblussen i had, chikane, trusler, vold og hærværk mod herboende danske jøder, som alene bliver udsat for de ting, fordi de er jøder", siger Hummelgaard til Ritzau.

Der skal fremover eksempelvis udpeges en såkaldt antisemitismekoordinator til skole- og ungdomsuddannelsesområdet.

Personen skal blandt andet formidle viden om "antisemitisme og jødisk liv i Danmark" til skoler og institutioner, står der i handlingsplanen.

"Vi har behov for at gøre endnu mere, når det handler om oplysning og uddannelse af vores børn og unge, som skal vide, hvorfor danske jøder ikke skal holdes ansvarlige for, hvad der foregår af konflikter i Mellemøsten", siger Hummelgaard.

/ritzau/

Sidst opdateret: 02/12/2025 - 11:49

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]