Ophængning af valgplakterne til KV25 nærmer sig. Fra den 25. oktober klokken 12 og frem til den 26. november må der hænges plakater op.

Ophængning af valgplakterne til KV25 nærmer sig. Fra den 25. oktober klokken 12 og frem til den 26. november må der hænges plakater op. - Foto: Mikkel Berg Pedersen/Freelance/Ritzau Scanpix

Printmaskinen kører i døgndrift forud for valget

Fra slutningen af oktober må valgplakaterne hænges op, og de bliver trykt netop nu. Efter kommunalvalget fortsætter trykningen af valgplakater til det kommende folketingsvalg.

Udgivet: 29/09/2025

Thit Bording

Journalist

Del artiklen:

Inden længe pryder valgplakater endnu en gang lygtepæle rundt om i det danske land, og med under to måneder til kommunalvalget er trykkeriet af plakaterne for længst gået i gang.

Hos nordjyske Industriprint er der allerede blevet trykt 33.000 valgplakater, fortæller virksomhedens tegnestueleder Claus Iversen til TV 2 Nord.

"Der er ikke timer nok i døgnet til det, siger han til mediet og fortsætter:

"Vi har bedt folk om at komme og hente, så snart de er færdige, fordi vi simpelthen ikke har plads."

Og arbejdet stopper ikke efter valgdagen den 18. november.

Ifølge Claus Iveren ligger der allerede ordrer klar helt indtil det kommende folketingsvalg næste år, skriver TV 2 Nord.

Det er fra den 25. oktober klokken 12, at partier og kandidater til kommunalvalget må opsætte valgplakater. Plakaterne skal være nede igen senest den 26. november.

Fakta

Sådan er reglerne får ophængning af valgplakater

Ifølge Sundheds- og Indenrigsministeriet er der en række regler, der skal efterleves, når der skal hænges valgplakater op i forbindelse med folketingsvalg, kommunale og regionale valg, Europa-Parlamentsvalg og folkeafstemninger. Reglerne er reguleret i vejloven.

  • Valgplakater må hænges op på offentlige veje og private fællesveje fra klokken 12 den fjerde lørdag før valgdagen til otte dage efter valget. Ved et folketingsvalg dog kun efter at statsministeren har udskrevet valg.

  • Senest otte dage efter valgdagen skal valgplakaterne været taget ned igen - ellers vanker der en bøde til vedkommende, der har ophængt plakaten.

  • Valgplakaterne må hænges op i lygtepæle eller andre master til vejbelysning eller elforsyning. På offentlige veje må plakaterne også ophænge på vejtræer, hegn eller lignende.

  • Man må ikke ophænge valgplakater på eller over motorveje, motortrafikveje eller andre strækninger, hvor det er tilladt at køre over 60 kilometer i timen.

  • Valgplakaterne må heller ikke hænges op på højspændingsmaster, transformerstationer, kabelskabe eller lignende.

  • Generelt må plakaterne ikke hænges op på en måde, der påfører skader eller ændringer på vejtræer, master, hegn og andet samt dækker for færdselstavler og vejvisningstavler eller i øvrigt udgør en fare for trafiksikkerheden.

Fik du læst?

To producenter skal trykke op mod 675.000 valgplakater

Fik du læst?

Snart kan vælgerne brevstemme - valgplakater må ikke hænge ved valgstederne

Sidst opdateret: 29/09/2025 - 11:40

Temaer: KV25

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]