- Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Kriminelle familier i Danmark skal rammes med tysk metode

Udgivet: 20/05/2025

Del artiklen:

I februar kom Odense-borgmester Peter Rahbæk Juel (S) og Aarhus-borgmester Anders Winnerskjold (S) med ti forslag til at bekæmpe multikriminelle familier, der koster kommunerne dyrt.

Mandag holdt Peter Rahbæk Juel så et møde med skatteminister Rasmus Stoklund (S), hvor han foreslog, hvordan ét af forslagene om en fælles indsat på tværs af myndigheder kan se ud i virkeligheden. Og det er med inspiration fra en tysk metode.

Det skriver Berlingske.

Det indebærer, at myndigheder skal oprette grupper med udvalgte medarbejdere, der holder øje med kriminelle familier gennem politiets døgnrapporter. Og så skal der være hyppige razziaer mod forretninger, som de kriminelle bruger til at importere ulovlige varer og hvidvaske penge fra narkokriminalitet.

Forslaget er baseret på politiets metode i den tyske by Essen, hvor man oplever store problemer med slægtsbaseret kriminalitet.

"Hvis vi står tæt sammen, kan vi gøre det svært for de multikriminelle familier at operere. Så enten stopper de – for jo mere vi kan stresse dem, desto sværere er det at tjene illegale penge. Eller også ryger de i fængsel," siger Peter Rahbæk Juel til Berlingske.

Skatteminister Rasmus Stoklund vil nu undersøge, om Skat kan være med til indsatsen.

AØM

Fik du læst?

Winnerskjold: Det bedste vil være at udvise kriminelle familier

Fik du læst?

Borgmester vil forbyde dømte fra kriminelle familier ophold på Fyn

Sidst opdateret: 20/05/2025 - 11:58

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]