Ungarbejdere i daginstitutioner skal blandt andet løse praktiske opgaver for at aflaste det pædagogiske personale.

Ungarbejdere i daginstitutioner skal blandt andet løse praktiske opgaver for at aflaste det pædagogiske personale. - Foto: Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Ungarbejdere skal aflaste i børnehaver i Vejen

Udgivet: 14/01/2025

Rebecca Mai Nilsson

Redaktør

Del artiklen:

Vejen Kommune søger unge mellem 14 og 17 år til stillinger i børnehaver, hvor de blandt andet skal supplere de erfarne personale ved at lege med børnene og deltage aktivt i deres aktiviteter, rydde op i legeområder, vaske og sortere legetøj og tømme skraldespande og feje, står det i et af stillingsopslagene.

Ifølge lokalmediet JydskeVestkysten, aftalte Fagforbundet FOA i forbindelse med overenskomstforhandlingerne sidste år med KL at udvide muligheden for en ’inspirationsansættelse’ for 13-17-årige i daginstitutioner. Det er den mulighed, Vejen Kommune nu gør brug af.

Samtidig understreges det, at de unge ikke skal have ansvar for børnene eller være alene med dem, men at de skal aflaste de voksne medarbejdere.

Også Allerød har åbnet døren for ungarbejdere i daginstitutioner.

Fik du læst?

Nordsjællandsk kommune åbner døren for 'inspirationsansættelser' i daginstitutioner

Sidst opdateret: 14/01/2025 - 10:14

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]