
Odenses borgmester truer med at sætte en stopper for kommunale støttemidler til en fodboldklub fra Vollsmose. Det sker i kølvandet på en stribe voldelige hændelser. - Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix (Arkiv)
Borgmester har fået nok af fodboldklub med blakket ry
En fodboldklub fra Odense har med sin opførsel på banen fået borgmesteren op i det røde felt. Han truer nu med at standse den kommunale støtte til klubben.
Udgivet: 04/10/2024
Flere andre hold i fynsk seriefodbold nægter at spille imod klubben efter afsløring af problemer med vold, ballade og trusler i flere af holdets kampe.
Det skriver Fyens Stiftstidende, der de seneste dage har skrevet om flere mildest talt uheldige hændelser i klubben FIUK fra bydelen Vollsmose under kampene i serie 4, hvor spillere og tilskuere har været involveret.
Det har fået Odenses borgmester, Peter Rahbæk Juel (S), til tasterne på Facebook:
"Jeg plejer ikke at blande mig i fynsk seriefodbold. Men det kan jeg blive nødt til nu. For vi kan blive nødt til at forsvare dansk foreningskultur, almindelig god sportsånd og de gensidige forventninger om god opførsel voksne mennesker i mellem. For det er stukket helt af! Og det skal have hårdere konsekvenser, hvis de involverede ikke selv kan finde ud af det," skriver Peter Rahbæk Juel blandt andet i et opslag.
Det blakkede ry, som FIUK efterhånden har fået opbygget, betyder, at flere klubber ikke vil stille op til kamp mod klubben, ligesom dommere nægter at tage fløjten i munden og dømme kampene af frygt for voldelige eller på anden måde grænseoverskridende episoder.
I forhold til FIUK og andre klubber med lignende problemer vil borgmesteren have undersøgt mulighederne for at fratage dem deres status som folkeoplysende forening og dermed deres foreningstilskud og adgang til en kommunalt ejet bane, hvis der sker gentagne overtrædelse af adfærdskodeks.
"Konkret er det noget, som jeg vil bede By- og Kulturforvaltningen undersøge," siger Peter Rahbæk Juel til Fyens Stiftstidende.
By- og kulturrådmand Søren Windell (K) kvitterer for den udmelding, og han har nu bedt sin forvaltning om en redegørelse på næste møde i By- og Kulturudvalget i Odense Kommune:
"Der er tale om en helt uacceptabel adfærd som jeg ikke vil tolerere, og være med til indirekte at understøtte ved at stille kommunale faciliteter eller midler til rådighed. Forvaltningen er bedt om at komme en mundtlig redegørelse på næste udvalgsmøde, der også indeholder en oversigt over vores sanktionsmuligheder," siger han til Fyens Stiftstidende.
Avisen har blandt andet dokumenteret flere voldelige episoder i og omkring kampe med FIUK - en forkortelse af Fyns Internationale Ungdomsklub. Borgmesteren har fået nok og truer med sanktioner:
"Så hvis FIUK og andre klubber ikke kan få styr på sig selv og deres tilskuere, og hvis fodboldens love tilsyneladende ikke har effekt, så har de i min verden ikke nogen berettigelse som forening med offentligt tilskud. Derfor vil jeg tage initiativ til at få undersøgt mulighederne for at fratage klubber som FIUK og andre med lignende adfærd deres status som folkeoplysende forening og dermed deres foreningstilskud og adgang til en kommunalt ejet bane. Nok er nok!" skriver Peter Rahbæk Juel i sit indlæg.
Sidst opdateret: 04/10/2024 - 10:21












































