
Flere kommuner har åbnet for onlineundervisning til børn med skolevægring - Foto: Anthon Unger/Ritzau Scanpix
Minister vil lave forsøg med onlineskoler: Nu kan kommunerne søge om deltagelse
Flere kommuner har indført onlineundervisning til børn med skolevægring. Nu vil undervisningsministeren lave et fireårigt forsøg med ordningen for at få flere børn tilbage til den fysiske undervisning. Se de seneste års udvikling i skoleelevernes fravær i din kommune.
Udgivet: 02/05/2024
I et forsøg på at få flere børn med skolevægring tilbage i klasselokalet, har flere kommuner indført onlineskoler, så børn kan modtage undervisning fra hjemmets trygge rammer.
Det skriver Sjællandske Nyheder, der har dækket børns skolevægring i en længere periode. Avisen har blandt andet kunne fortælle om en mor, der mistede sit job, fordi hendes børn havde skolevægring, og en pige, der ikke havde været i skole i fire år.
Effekten er uklar
Nu vil børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) tage kommunernes gode erfaringer med onlineundervisnings-formen til sig og iværksætte et fireårigt forsøg. Processen og beskrivelsen af forsøget er ikke fastlagt endnu, men interesserede kommuner kan sende en ansøgning til Styrelsen for Undervisning og Kvalitet. Styrelsen vil efterfølgende udvælge de kommuner, som kan deltage i forsøget.
Mattias Tesfaye fortæller til Sjællandske Nyheder, at han regner med, at forsøget kommer til at køre over hele landet, og at nogle kommuner måske vil indgå i samarbejde om onlineundervisning med nabokommunerne.
"Det er for børn, der er derhjemme og er endt i langvarigt skolefravær. Det skal være en vej ind i skolen, ikke en parkeringsplads for dem, vi har udfordringer med henne i skolen. Det, fornemmer jeg, er vigtigt for forligspartierne, og det er jeg også enig i," siger han til Sjællandske Nyheder.
Om hvorvidt onlineundervisning reelt har en særlig effekt, når skolevægrede børn skal bringes tilbage i skole, er uklart. Skolevægringsforsker Tine Basse Fisker kender ikke til nogen onlineskoler, der skulle have haft særlig succes med at få børn tilbage til den fysiske undervisning.
"Men alle forsøg er interessante, og hvis man hjælper tre af ti, er det fint. Nogle gange er det den gradvise tilbagevenden, der skal til. Overhovedet at få en krog i børnene og trække dem til sig," siger hun.
Stigende fravær i de fleste kommuner
Sammenligner man fraværet inden covid-19-krisen med fraværet efter, er der sket en stigning i langt størstedelen af landets kommuner. Tal fra Børne- og Undervisningsministeriet viste, at fraværet i skoleåret 2022/2023 i gennemsnit lå på omkring 7 procent, mens højdespringeren var Lolland Kommune med 10,2 procent. Se et kort over udviklingen herunder:
Sidst opdateret: 02/05/2024 - 11:45












































