
Tidligere vinder af DIF's Årets Frivillige: Børnetræner i ju-jitsu Freja Jæger Poulsen. - Foto: Danmarks Idræstforbund
DIF's Årets Frivillige skal kåres
Udgivet: 15/11/2023
Snart skal 'DIF's Årets Frivillige' kåres. Vinderen modtager 75.000 kroner og en hyldest foran hele Danmark ved DR's tv-show SPORT 2023.
Det skriver Danmarks Idrætsforbund i en pressemeddelelse.
Alle danskere har nu mulighed for at indstille en frivillig fra det danske idræts- og foreningsliv til DIF's Årets Frivillige.
Med prisen følger 75.000 kroner, hvor de 25.000 kroner går personligt til vinderen af prisen. De øvrige 50.000 kroner går til den idrætsforening, som modtageren af prisen repræsenterer. Desuden vil 2. og 3. pladsen modtage 10.000 kroner hver.
Kandidaterne indstilles af medlemmer og andre i tilknytning til de lokale idrætsforeninger. Man kan ikke indstille sig selv, og samme person kan kun indstilles til prisen én gang. For at komme i betragtning til prisen skal man være tilknyttet en idrætsforening under et af DIF's 62 specialforbund.
Indstillingsperioden kører fra 8. november til 24. november 2023.
Læs mere om indstillingen her.
nannakk
Sidst opdateret: 14/11/2023 - 14:36
Emner: Kultur













































