
- Foto: Torben Christensen/Ritzau Scanpix
Spillesteder har brugt kommunens penge på drinks og dyre middage
Udgivet: 22/02/2023
Spillestederne Amager Bio og BETA har i flere år brugt København Kommunes penge på dyre middage og alkohol.
Det skriver Berlingske på baggrund af en aktindsigt.
Omfanget af de dyre udlæg kommer bag på kultur- og fritidsborgmester Mia Nyegaard (R).
"Både direktionen og kultur- og fritidsborgmesteren er rystede over omfanget af bilagene, indholdet, økonomien, og at det ikke er blevet sporet før nu," skriver Kultur- og Fritidsforvaltningen i et svar til Berlingske.
Medarbejderne på spillestederne har ifølge Berlingske spist middage til flere tusind kroner på Mash og drukket drinks på Roskilde Festival til næsten 1.000 kroner. Derudover har NB-Kommune tidligere skrevet om forvaltningens forbrug på rockfestivalen Copenhell.
Kultur- og fritidsforvaltningen iværksætter nu en række initiativer, der skal forhindre lignende sager i fremtiden.
"Der er nu nedsat en kontrol-task force, som gennemgår og undersøger bilag i en række af eksempelvis spillesteder og kulturhuse," skriver forvaltningen til Berlingske.
Medarbejderne på spillestederne vil fremover ikke få betalt kost og drikkevarer via udlæg på rejser i forbindelse med arbejde.
nannakk
Sidst opdateret: 21/02/2023 - 23:30
Emner: Økonomi










































