
- Foto: Torben Christensen/Ritzau Scanpix (Arkiv)
Kommune betalte for medarbejders festival og øl
Udgivet: 31/01/2023
En medarbejder i Københavns Kommunes Kultur- og Frritidsforvaltning har været på fire dages kompetenceudvikling på rock-festivalen Copenhell, og her betalte forvaltningen desuden for øl til 1.278 kroner.
Det viser en aktindsigt, Berlingske har fået fra kommunen i forbindelse med en intern revision for 2022.
Det strider mod kommunens regler at drikke alkohol i arbejdstiden, og forvaltningen har erkendt fejlen. For det er en fejl, siger professor i økonomistyring ved Aalborg Universitet Per Nikolaj Bukh:
"Den er klokkeklar, og det vil den være i alle kommuner og offentlige forvaltninger. Det må kommunen ikke bruge penge på. Det er en smutter," siger Per Nikolaj Bukh til Berlingske.
Professoren understreger, at Københavns Kommune sagtens kan have en god grund til at besøge festivalen, som kan styrke arbejdet med musikscenen og skabe netværk.
jornns
Sidst opdateret: 31/01/2023 - 09:23
Emner: Københavns Kommune








































