Patricia Lawaetz er én af de i alt 94 unge og voksne, der de seneste tre år er begyndt på uddannelse inden for sundheds- og plejesektoren i Furesø. Nu går hun efter at blive Danmarks bedste elev på området.

Patricia Lawaetz er én af de i alt 94 unge og voksne, der de seneste tre år er begyndt på uddannelse inden for sundheds- og plejesektoren i Furesø. Nu går hun efter at blive Danmarks bedste elev på området. - Foto: Furesø Kommune

Kommune tredobler søgningen til sosu-uddannelser

På tre år er det lykkedes Furesø Kommune at tredoble antallet af unge og voksne, der vælger at uddanne sig inden for social- og sundhedsuddannelserne.

Udgivet: 01/04/2022

Iver Houmark Andersen

redaktør af NB-Kommune

Del artiklen:

Furesø Kommune i Nordsjælland har formået at få betydeligt flere til at gå i gang med en sosu-uddannelse. Næsten 100 unge og voksne i Furesø har siden 2018 grebet muligheden for at tage sig en sosu-uddannelse.

"Jeg er så taknemmelig for hver eneste af de 94, der i øjeblikket er i færd med at uddanne sig til vores pleje- og sundhedsområde her i Furesø. Tilbage i 2018 var tallet 21, men vi har fået vendt en udvikling til noget rigtig positivt, hvor de unge og voksne bærer fanen frem og viser mange andre, at sosu-uddannelserne er et fag med fremtid i," siger Lars Carstensen (K), udvalgsformand for Ældre og sundhed i Furesø i en meddelelse.

Alene i Furesø vil der i 2030 være 60 procent flere over 80 år end i dag. De mange flere ældre borgere vil på et tidspunkt i deres liv have brug for pleje eller praktisk hjælp, og derfor er der brug for at holde godt fast på de unge og voksne elever, der søger faget, fortæller Lars Carstensen.

Velfærdsdirektør i Furesø Kommune, Tine Gram, fortæller, at der i Furesø er lagt mange kræfter i at skabe et godt uddannelsesmiljø på området.

"Vi har en klar ambition om, at vi vil være et godt sted at være og et godt sted at lære. Derfor tager uddannelseskonsulenterne i vores uddannelsesenhed sig af alt det praktiske, så elever, kollegaer og ledere kan fokusere på faget, oplæring og opgaverne."

"Der er derfor også en kæmpestor opbakning til at stille praktikpladser til rådighed på vores arbejdspladser, som i forvejen løber stærkt," fortæller Tine Gram.

Kommunen stiller bøger til rådighed for eleverne og tilrettelægger praktiktiden, så der også er læsetid i arbejdstiden. Nogle elever forbereder sig nogle timer om dagen, så teori bliver kombineret med praktik. Andre har faste læsedage.

Voksne vælger elevvejen

Furesø Kommunes egne opgørelser viser også, at det aldrig er for sent at skifte retning og blive elev. Kun tre af de 94 elever er under 19 år gamle. 36 af eleverne er mellem 30 og 39 år, efterfulgt af 29 elever i alderen 20-29 år og 13 mellem 40 og 49 år. Andre 13 har rundet 50 år.

"Det betyder naturligvis rigtig meget, at vi siden 2018 har haft ekstraordinær mulighed for i to år at give voksen-elevløn. Elevlønnens størrelse betyder noget, det kommer vi slet ikke uden om, for med den kan vi holde fast i folk, der ellers ville være flyttet til kommuner tættere på hjemmet, eller som slet ikke var søgt ind i faget. Det er en investering i fremtiden," fortæller Lene Bang (S), næstformand i udvalget Ældre og Sundhed.

Både hun og Lars Carstensen håber derfor også, at uddannelsesområdet kan blive et fokusområde i de kommende budgetforhandlinger.

Læs også:
Kommuner lægger sig i selen for at fastholde senior-medarbejdere i ældreplejen

Sidst opdateret: 01/04/2022 - 09:28

Temaer: Rekruttering

Emner: Ældrepleje, Furesø Kommune

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]