
Bedre mulighed for hjemmearbejde vil gøre det lettere at tiltrække medarbejdere, mener 83 procent af cheferne i staten. - Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix (Arkiv)
Undersøgelse: Offentlige ledere vil satse på mere hjemmearbejde
Faste hjemmearbejdsdage bliver kutyme, siger syv ud af ti chefer i staten i undersøgelse. Det skal sænke sygefraværet, øge tilfredsheden med jobbet og gøre det lettere at tiltrække nye medarbejdere.
Udgivet: 22/02/2022
7 ud af 10 chefer i staten forventer at anvende fast og tilbagevendende hjemmearbejde efter coronapandemien.
Det viser en undersøgelse lavet af Medarbejder- og Kompetencestyrelsen, som Akademikerbladet har fået aktindsigt i.
Undersøgelsen, der ikke er offentliggjort, er en del af et analysearbejde om hjemmearbejde, som regeringen annoncerede i forbindelse med genåbningsplanen for Danmark i foråret 2021.
Undersøgelsen er gennemført i juni til august 2021 og omfatter 29 arbejdspladser i styrelser og departementer med ca. 16.000 ansatte.
De statslige chefer peger i undersøgelsen på flere grunde til, at de ønsker at fastholde brugen af hjemmearbejde:
- 83 procent af cheferne vil forbedre muligheden for at fastholde og tiltrække arbejdskraft
- 78 procentforventer, at fremadrettet brug af hjemmearbejde vil nedbringe det korte sygefravær
- 72 procentgiver udtryk for at hjemmearbejdsdage forbedrer medarbejdertilfredsheden.
Camilla Gregersen, formand for DM, kalder chefernes holdninger i undersøgelsen ”forrygende”.
”Det er synspunkter, vi i den grad kan genkende. Vi har gennem flere år arbejdet for øget fleksibilitet i arbejdslivet, og nu viser det sig, at arbejdsgiversiden også ser store gevinster ved hjemmearbejde. Det er meget glædeligt”, siger hun.
Alligevel skal man ikke forvente, at Medarbejder- og Kompetencestyrelsen som statens centrale arbejdsgiver nu kaster sin kærlighed på hjemmearbejde. Det siger arbejdsmarkedsforsker og professor emeritus Henning Jørgensen fra Aalborg Universitet.
”Rent strategisk har man som arbejdsgiver ikke interesse i at gå ud og lovprise hjemmearbejde. For selvom lønmodtagerne har vundet dagordnen om fleksibilitet, indgår ønsket om øget fleksibilitet i et bytteforhold i de centrale overenskomstforhandlinger”, siger han.
Sidst opdateret: 22/02/2022 - 10:07
Emner: Arbejdsmiljø, Offentlig ledelse, Sygefravær







































