
Den hårde vinter har ført til en større spredning af vejsalt end gennemsnitligt for en dansk vinter. (Arkivfoto). - Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
65.000 tons vejsalt kan få konsekvenser for træerne til sommer
Den store mængde vejsalt, der er blevet anvendt i løbet af vinteren, kan svække træerne langs de danske veje.
Udgivet: 16/03/2026
Den koldeste og mest snerige vinter i 13 år har ledt til, at kommunerne og Vejdirektoratet indtil 1. marts anvendt over 65.000 tons vejsalt for at sikre trafikanter.
Det er et merforbrug på 70 procent sammenlignet med gennemsnittet fra de seneste ti år, viser en ny opgørelse fra Vejdirektoratet ifølge DR.
Mængden af salt, der er blevet brugt på de danske veje i løbet af vinteren, kan gøre træerne i vejkanten sårbare over for sommersolen. Det fortæller lektor ved Københavns Universitet (KU) Morten Ingerslev til DR.
Særligt nye planter og træer vil være sårbare over for salten i jorden.
Morten Ingerslev fortæller til mediet, at årsagen til den eventuelle svækkelse af vejsidetræerne kan skyldes manglende vand i jorden.
"I stedet for at træet drikker vand, trækker saltet vandet ud af planten. Det kalder vi osmotisk stress eller salttørke", siger Morten Ingerslev til DR.
Hvorvidt træerne kommer til at lide under en salttørke bliver afgjort af sommerens vejr. Bringer sommeren meget nedbør og fugt kan svækkelsen hos træer og plante være begrænset.
Hvis der derimod kommer en længere tørkeperiode, hvor træerne har særligt brug for vandet i jorden, så vil det blive problematisk for træer og planters sundhed.
/ritzau/
Sidst opdateret: 16/03/2026 - 09:39












































