
Torsten Schack Pedersen (V) er sammen med regeringen ved at afklare, om der skal indkaldes til politiske forhandlinger om akutpakken, fortæller han til DR. - Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
Regeringen vil afsætte yderligere en millard til beredskab med akutpakke
Ministeren for samfundssikkerhed og beredskab vil finde penge til at styrke beredskabet. Så sent som i går efterspurgte borgmestre konkret vejledning og vidensdeling.
Udgivet: 27/01/2026
Det ganske alvorlige trusselsbillede, som Danmark står over for, kræver flere penge.
Derfor vil regeringen med en akutpakke på en millard kroner styrke området. Det siger minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen (V) til DR.
Det er særligt tre områder, pengene skal gå til, og planen er, at de skal bruges i år.
De tre områder er: Styrket nødstrøm og generatorer på sårbare områder, mere robust kommunikation og mere robust redningsberedskab.
Det sker blandt andet på baggrund af såkaldte sårbarhedsanalyser.
Akutpakken skal finansieres ved at lempe på offentlige finanser.
I starten af 2025 blev der afsat 1,9 milliarder kroner i beredskabsaftalen, og på finansloven er der afsat 500 millioner kroner årligt i en fireårig periode til området.
I går fremsatte borgmestre fra Samsø, Nordfyn, Solrød, Odder, Hvidovre og Dragør ønsker om mere konkret vejledning og vidensdeling mellem kommunerne på beredskabsområdet i RADIO IIII.
"Jeg synes, det her område er så vigtigt, så det, der virker godt i én kommune, kunne med fordel spredes ud over hele landet. Det kunne jo være et ministerie, som stod for det", sagde Kenneth Gøtterup (K), borgmester i Dragør Kommune til mediet.
AØM
Sidst opdateret: 27/01/2026 - 11:29












































