- Foto: Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Nyt videnscenter for ufrivilligt skolefravær

Det nye nationale videnscenter skal støtte kommunerne i at hjælpe børn og unge med skolevægring tilbage i skole.

Udgivet: 24/10/2025

Susanna Arpi

Redaktør

Del artiklen:

Antallet af børn og unge med højt fravær i folkeskolen er vokset markant, og derfor er der behov for at hjælpe børn og unge med langvarigt bekymrende skolefravær.

Det mener SVM-regeringen, der, sammen med De Konservative, har afsat 30 millioner kroner årligt i 2026-2029 i finansloven til indsatser der forebygger og afhjælper ufrivilligt skolefravær.

Målet med midlerne er at få flere børn tilbage i skole og deres forældre tilbage på arbejde.

I skoleåret 2023-2024 havde omkring 25.000 elever et årligt fravær svarende til 40 skoledage eller mere, anslår Børne- og Undervisningsministeriet.

Det nye nationale videnscenter for ufrivilligt skolefravær er ét af tiltagene. Det skal ligge i regi af ministeriet og rådgive kommunerne om, hvordan man kan forebygge, at børn og unge mister fodfæste i skolen, og hvordan man kan hjælpe elever, der er i mistrivsel og har langvarigt fravær, tilbage i skole.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Børne- og Undervisningsministeriet.

Tidligere på måneden præsenterede regeringen en national handlingsplan for børn og unge med langvarigt bekymrende fravær. Midlerne i finansloven skal gå til initiativer fra anden del af handlingsplanen.

Sidst opdateret: 24/10/2025 - 12:19

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]