
Jørn Jønke Nielsen var i mange år en toneangivende figur i rockerklubben Hells Angels. Her i 2011 foran Retten i Glostrup til domafsigelse i sag mod HA-rockeren Brian Sandberg. - Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Jønke stiller op til kommunalvalget i Odense
Den tidligere rocker Jørn Jønke Nielsen er berettiget til at stille op. Borgmester Peter Rahbæk Juel kalder det "aldeles absurd" og opfordrer vælgerne til at tænke sig gevaldigt om.
Udgivet: 01/10/2025
Der er intet til hinder for, at den tidligere rocker og dømte drabsmand Jørn Jønke Nielsen kan stille op for sit parti Stabilt Demokrati ved kommunalvalget i Odense Kommune.
"Der er ikke noget i juraen, som forhindrer, at han kan stille op. Så nu er det op til vælgerne, om de synes, en person med det her meget meget blodige CV og dømt for mord kan blive valgt til byrådet i Odense. Og der synes jeg man som vælger, bør tænke sig gevaldigt om," siger Peter Rahbek Juel til DR.
TV 2 Fyn skrev i aftes, at Jørn Jønke Nielsen ville stille op som kandidat til byrådet i Odense. Ifølge Jørn Jønke Nielsen er hans parti, Stabilt Demokrati, et "fredsparti" og "et borgerparti".
"Vi vil se på, hvordan embedsfolket og politikerne opfører sig generelt overfor borgerne. Vi er borgerparti, som er stiftet af borgere og for borgerne. Derfor har vi et meget godt øje til deres (politikernes, red.) bestyrelsesposter. Vi kommer ikke for at berige os, men vi kan jo se, at der er nogen, der gør det," sagde han til mediet.
Blandt partiets mærkesager er også større gennemsigtighed i embedsværket, at fjerne alle mørklægningslove, som kan lade sig gøre og mindre overvågning. Det fremgår blandt andet også af Stabilt Demokratis hjemmeside.
Selvom det er Jørn Jønke Nielsen, der har stiftet partiet og også er formand, stiller han op som 2. kandidat i Odense Kommune. 1. kandidaten for partiet i Odense Maria Marinovic.
Dømt for drab for 37 år siden
Jørn Jønke Nielsen var i 1980 med til at stifte den danske afdeling af rockerklubben Hells Angels. Han var i mange år en toneangivende person i klubben, indtil han i 2020 blev ekskluderet.
I 1984 skød og dræbte Jørn Jønke Nielsen Henning Norbert Knudsen - også kendt som "Makrellen" - der var leder af den rivaliserende rockerklub Bullshit. Efter flere år på flugt blev han i 1988 idømt 16 års fængsel for drabet. I 1998 blev han prøveløsladt med en reststraf på seks år. Efterfølgende blev han også idømt fire års fængsel i 2002 for at være indblandet i et drab på en Bandidosrocker året forinden.
I dag lever han som forfatter og foredragsholder - og siden 2023 også partiformand og -stifter.
Fordi det er 41 år siden, at Jørn Jønke Nielsen begik drab, og 37 år siden at han blev idømt straffen, kan han lovligt stille op til valg i Danmark og blive valgt til landets kommunalbestyrelser.
Ifølge regler fra Indenrigs- og Sundhedsministeriet, der er den øverste myndighed på området, kan alle, der er stemmeberettigede til kommunal- og regionalvalg i Danmark også stille op som kandidat og vælges til kommunalbestyrelser eller regionsrådet.
Dog mister man sin valgbarhed i en periode, hvis man idømmes en ubetinget eller betinget fængselsstraf, idømmes anbringelse eller forvaring samt ved endelig dom får frakendt førerretten til bil - her kan man altså ikke vælges. Man kan godt stille op som kandidat til et valget i perioden, hvor man har mistet sin valgbarhed. I så fald kan en stedfortræder indtræde i kommunalbestyrelsen eller regionsrådet, indtil man er valgbar igen.
Tre år efter at ens straf er udstået, ophævet, eftergivet eller bortfaldet kan man altså igen vælges - er staffen dog ubetinget fængsel i mere end seks måneder eller forvaring, skal der dog gå fem år.
Borgmester vil have total klarhed
Selvom Jørn Jønke Nielsen for længst har udstået sin straf, vil borgmester i Odense Kommune alligevel have klarlagt juraen i forhold til at være opstillingsberettet som tidligere dømt for mord.
Det skrev han i et opslag på Facebook i aftes.
Borgmesteren anerkendte her, at Jørn Jønke Nielsen er opstillingsberettiget, men kalder det "aldeles absurd", at en dømt morder skal findes på de odenseanske stemmesedler eller "skulle være værdig til at bære et vigtigt offentligt hverv som byrådsmedlem".
"Derfor har jeg bedt kommunens jurister om at klarlægge juraen for Valgbestyrelsen, der har møde i onsdag morgen. Det gælder både juraen i forhold til at være berettiget til at opstille som tidligere straffet for mord. Og juraen omkring valgbarhed og værdighed, hvis en tidligere straffet person for mord skulle opnå valg til byrådet," lød det i opslaget.
"Vi må nemlig have total klarhed over, hvorvidt det er lovgiverne eller vælgerne, der har ansvaret for at sætte grænserne for en morders dans på folkestyrets gulv," skriver Peter Rahbæk Juel videre.
Juristerne i Odense Kommune har dog overfor kommunalbestyrelsen klarlagt, at der ikke er noget, der forhindrer Jørn Jønke Nielsen i at stille op til og eventuelt indgå i byrådsarbejdet.
Sidst opdateret: 01/10/2025 - 11:54
Temaer: KV25













































