- Foto: Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix

Borgmester vil sænke billetpris - skal finansieres af dækningsafgift

Udgivet: 03/09/2025

Del artiklen:

Det skal være billigere at tage bussen og letbanen i landets næststørste by.

Det mener Aarhus-borgmester Anders Winnerskjold (S), der op til kommunalvalget nu foreslår, at den maksimale pris for en enkeltbillet skal være 15 kroner.

I dag koster en enkeltbillet til busserne og letbanen i Aarhus Kommune fra 26 kroner og op til 46 kroner, afhængigt af antal zoner.

"Hvis vi vil have flere til at tage bus og letbane, skal det være til at betale", siger Anders Winnerskjold i en pressemeddelelse.

I eksempelvis Odense Kommune koster en billet til letbanen også 15 kroner. Og det er her, at Aarhus-borgmesteren har fundet inspiration.

"I Odense har man gjort det budgetneutralt. Så god er verden nok ikke i Aarhus. Men vi har også finansieringen på plads, så jeg er faktisk ikke så nervøs for, om det kan realiseres", siger Winnerskjold til Ritzau.

For at finansiere de billigere billetter vil Anders Winnerskjold beholde kommunens dækningsafgift. Dækningsafgiften er en kommunal ejendomsskat, som det er valgfrit for kommuner at opkræve.

Det har tidligere været politisk besluttet i Aarhus, at dækningsafgiften skulle aftrappes frem mod 2029 for derefter at blive fjernet helt. Men det forlig opsagde Winnerskjold i maj.

Ud over fastholdelsen af dækningsafgiften skal øget passagervækst i den kollektive transport samt "en mere effektiv busdrift" også finansiere de billigere billetpriser.

Det fremgår ikke af pressemeddelelsen, hvad forslaget samlet vil koste.

/ritzau/ SA

Sidst opdateret: 03/09/2025 - 09:50

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]