
- Foto: Teatret Masken
Kommune vil engagere unge i kultur - bevilger midler til to projekter
Udgivet: 09/05/2025
Guldborgsund Kommune afsætter mere end 100.000 kroner til to kulturprojekter til unge, skriver kommunen i en pressemeddelelse.
Det ene projekt er en litteraturfestival som får 53.500 kroner. Den skal gøre de unge interesserede i litteratur, lyder det. Det andet projekt er en dramaskole for børn og unge, Maskens Dramaskole, som man tidligere har haft succes med. Dramaskolen får 48.900 kroner.
”Jeg glæder mig over at se hvordan de to arrangementer, vi har valgt at støtte med midler fra FOKUS-puljen, har et særligt fokus på børn og unge. Det er i barndommen, vi lægger kimen til voksenlivets beslutninger, og derfor er det så vigtigt, at vi får engageret børn og unge i kulturlivet på en god og inddragende måde. Det mener jeg, vi er med til at støtte op om, når vi bevilliger midler til Maskens Dramaskole og en litteraturfestival målrettet skolebørn,” udtaler Ole K. Larsen (V), formand for Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget.
RMN
Sidst opdateret: 09/05/2025 - 09:08












































