- Foto: TV2 Østjylland

Kommune stopper stemmetræning til transkønnede

Udgivet: 08/05/2025

Del artiklen:

I Aarhus Kommune er det slut med at få hjælp på det offentliges regning til at gøre stemmen mere dyb eller lys, hvis man føler, at ens stemme ikke passer til ens køn. Tidligere har transkønnede fået bevilget stemmetræning, men det har kommunen for nylig sat en stopper for.

Det skriver TV2 Østjylland.

Ændringen er sket, efter Aarhus Kommune har vurderet, at den kun har lovhjemmel til at visitere borgere med fysiske og psykiske handicaps til stemmetræning. Det er kommunens vurdering, at ønsket om at ændre stemmens lyd ikke i sig selv er et handicap.

Ifølge Aarhus Kommune modtog man 23 ansøgninger i 2023 fra transkønnede om hjælp til at få ændret stemmen. Heraf fik ti bevilget stemmetræning. Kommunen vurderer, at et stemmetræningsforløb koster cirka 12.000 kroner per borger.

Beslutningen afstedkommer reaktioner i foreningen LGBT+HUSET og i byrådet og har også nået Christiansborg, hvor SF har rejst spørgsmålet i Folketingets Ligestillingsudvalg og for børne - og undervisningsminister, Mattias Tesfaye (S).

Sidst opdateret: 08/05/2025 - 10:37

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]