
Selvom finansminister Nicolai Wammen (S) inden starten på økonomiforhandlingerne understreger, at regeringen er nødt til at balancere penge til velfærd og forsvar, så er hans analyse af udgangspunket for økonomiforhandlingerne påfaldende ens med KL's. - Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix
Wammen: Vi skal afbalancere penge til forsvar og velfærd
Selvom finansministeren ved starten af økonomiforhandlingerne pointerer behov for at balancere forsvar og velfærd, så er KL og regeringen påfaldende enige om udgangspunket for forhandlingerne.
Udgivet: 07/05/2025
Selvom finansminister Nicolai Wammen (S) har lovet en "fornuftig" økonomiaftale, så gjorde han inden dagens sættemøde det klart, at regeringen er tvunget til at balancere penge til velfærd og penge til forsvar.
"Vi går efter i år at lave en fornuftig aftale med kommunerne. Det sker i et krydsfelt mellem, at vi skal bruge rigtig mange penge på at investere i forsvar og sikkerhed, samtidig med, at vi også skal passe op på vores velfærdssamfund," lød beskeden til kommunerne.
Finansministeren understregede dog "at vi grundlæggende har en meget stærk dansk økonomi. Og det er godt. Til gengæld står vi også overfor nogle meget store investeringer i forsvar og sikkerhed."
Formanden for Kommunernes Landsforening Martin Damm spejlede til dels finansministeren, da han på den ene side anerkendte behovet for øgede forsvarsudgifter, men på den anden side påpegede, at den stærke danske beskæftigelse betyder, at der er penge til både forsvar og velfærd.
"Hver gang finansministeren har lettet låget på statskassen og set, hvordan det er gået med råderummet, så er det faktisk steget gang for gang. Og det skyldes, at vi har en model i Danmark hvor rigtig mange går på arbejde, og vi har nogle dygtige virksomheder, der kan vækste. Og det, at vi kan holde så tårnhøj beskæftigelse, det gør jo, at råderummet stiger, og derfor også frigør nogle penge, man kan bruge på forsvaret," sagde KL-formanden. Han understregede samtidig, at gode offentlige institutioner for børn og ældre er forudsætningen for, at så mange går på arbejde.
Selvom både KL-formanden og finansministeren naturligt inden starten på forhandlingerne trækker hver sin vej, så var de begge påfaldende afdæmpede, ligesom deres analyser af udgangspunktet for økonomiforhandlingerne substantielt er ret ens.
Det understreges også af, at KL har holdt en bemærkelsesværdig lav profil i optakten til forhandlingerne. Dermed tegnede dagens sættemøde umiddelbart billedet af et relativt roligt forhandlingsforløb.
Sidst opdateret: 08/05/2025 - 10:35












































