Statsminister Mette Frederiksen (S) taler under Fagbevægelsens Hovedorganisations 1. maj-arrangement i Ansgar Anlæg i Odense.

Statsminister Mette Frederiksen (S) taler under Fagbevægelsens Hovedorganisations 1. maj-arrangement i Ansgar Anlæg i Odense. - Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Statsministeren vil gøre Danmark til stor skibsbyggernation igen

Mette Frederiksen (S) vil gerne have, at flere krigsskibe bliver bygget herhjemme.

Udgivet: 01/05/2025

Del artiklen:

Danmark skal igen være en stor skibsbyggernation.

Det sagde statsminister Mette Frederiksen (S) i sin 1. maj-tale i Odense i går.

Hun mener, at tiden er kommet til at sige farvel til "idéen om, at vi ikke længere er en stor skibsbyggernation", og dermed skal Danmark byde ind på en række af de job, som opstår, når hele Europa opruster.

"Vi skal forny forpligtigelsen til vores maritime arv. I de kommende år får vi brug for en markant udbygning af den danske flåde. Fra miljøskibe, fregatter og til arktiske skibe", sagde statsministeren.

I april landede en politisk aftale om en flådeplan, hvor det er "den politiske ambition", at "en høj grad af produktionen" af nye, større maritime kapaciteter skal ske i Danmark.

Det er også ambitionen, at fire nye havmiljøfartøjer skal produceres i Danmark. Det har og bliver et politisk slagsmål, da flere forsvarsordførere vil presse på for, at der igen bliver bygget deciderede krigsskibe i Danmark.

Danmark skal nemlig på sigt ifølge flere medier anskaffe fire nye luftforsvarsfregatter - som er større krigsskibe - for at efterleve krav fra forsvarsalliancen Nato.

Det er dog endnu ikke besluttet, og tiden er en væsentlig faktor på grund af Ruslands aggression. Så selv om Danmark tidligere har bygget krigsskibe, er meget af den viden gået tabt, hvilket er udfordringen ved at bygge i Danmark.

Hvor i Danmark, det eventuelt kan ske, adresseres ikke i aftalen, og det vil Mette Frederiksen heller ikke sætte ord på. Det ventes også at blive et rivegilde, hvis politikerne vil forsøge at få byggeriet til egen valgkreds.

"Jeg skal ikke blande mig i, hvor vi kommer til at bygge dem", sagde Mette Frederiksen og modtog latter fra de fremmødte i Odense.

"Men jeg vil gerne have, at flere bliver bygget i Danmark".

/ritzau/

Fik du læst?

Tre kommuner går sammen: Byg krigsskibe på Lolland

Fik du læst?

Kampen om skibsbyggeri fortsætter efter nyt om flådeplan

Fik du læst?

Odense lægger også billet ind: Ny flådeplan ventes inden for få dage

Fik du læst?

Kommuner vil have byggeriet af krigsskibe til Nordjylland

Sidst opdateret: 04/07/2025 - 13:45

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]