- Foto: David Leth Williams/Ritzau Scanpix

Furesø Kommune kæmper stadig med milliardgæld efter Brixtofte

Udgivet: 29/04/2025

Susanna Arpi

Redaktør

Del artiklen:

Furesø Kommune søger regeringens hjælp til at håndtere en restgæld på 1,7 milliarder kroner, der stammer fra Brixtofte-skandalen.

Det skriver Sjællandske Nyheder.

Bliver der ikke fundet en løsning på Furesøgælden vil nettobelastningen af økonomien, som Furesø kommunes borgere skal forvente de kommende 15 år, være over 100 millioner kroner om året.

"Dette vil gøre det vanskeligt for kommunen at tilbyde borgerne en service, der svarer til den, der kan ydes i andre kommuner", står der ifølge mediet i et brev, der i går blev sendt fra borgmester Ole Bondo Christensen (S), to viceborgmestre og gruppeformænd fra Venstre, Konservative, De Radikale, SF og Enhedslisten. Brevet har overskriften ’Håndtering af Furesøgælden’ og er sendt til indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V) og finansminister Nicolai Wammen (S) med kopi til statsminister Mette Frederiksen (S).

Sidst opdateret: 29/04/2025 - 16:13

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]