
Børne- og Ungdomsudvalget har netop peget på den skole, som skal danne ramme for pilotprojektet. - Foto: Københavns Kommune
Nyt projekt skal inkludere børn med autisme i folkeskole
Københavns Kommune vil starte et pilotprojekt med klasser med tydeligere struktur, to lærere og færre elever for at skabe bedre rammer for børn med særlige behov.
Udgivet: 24/03/2025
Københavns Kommunes Børne- og Ungdomsudvalg har netop afgjort, at skolen Lundehusskolen skal danne ramme for et pilotprojekt med såkaldte Nest-klasser fra skoleåret 2026/2027 og foreløbigt frem til 2028.
Det oplyser kommunen i en pressemeddelelse.
Konceptet går ud på at inkludere børn med autisme i klasser med andre børn, som ikke har diagnosen. Der vil være tolærer-ordning, færre elever og en tydeligere struktur for dagen end i almene klasser.
Børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager (K) fremhæver vigtigheden af, at alle børn kan blive inkluderet i skolerne uanset behov og forudsætninger.
"Det er vigtigt for mig, at de københavnske skoler er indrettet på en måde, så skoledagen bliver tryg og lærerig for alle eleverne – uanset hvilke forudsætninger eller behov de har. Derfor er jeg ekstremt spændt på at se, hvad Nest-klasserne kan i en københavnsk kontekst," siger han i pressemeddelelsen og tilføjer:
"Flere andre steder har man gode erfaringer med konceptet, og det håber jeg også bliver tilfældet her. Det er mig meget magtpåliggende, at vi som kommune bliver endnu bedre til at favne de børn, vi har, så flere end i dag kan trives og være en del af vores folkeskoler."
Nest-klasserne på Lundehusskolen finansieres via midler afsat i Budget 2025 og kan gøres permanent, når projektet udløber i 2028, hvis det ønskes fra politisk side.
Nest-konceptet
Nest-konceptet, der oprindeligt er udviklet i New York, kombinerer elever med og uden autisme i samme klassefællesskab.
Konceptet bygger på struktur, visuel støtte og tydelighed, så eleverne altid ved, hvad de skal.
Der er altid to lærere i undervisningen samt en pædagog i pauserne.
Personalet skal have specialpædagogiske kompetencer, og klasserummet skal være indrettet efter Nest-konceptets principper.
I indskolingen starter Nest-klassen med 16 elever, hvoraf 4 har autisme. Klassen vokser gradvist med klassetrinene til 24 elever, heriblandt 6 med autisme.
Kilde: Københavns Kommune
Sidst opdateret: 24/03/2025 - 09:34












































