
Mikael Würtz (DF), Ib Lauritsen (V), Rune Lyager (Fælleslisten), Henrik Engedahl (V), Annette Mosegaard (K) og Kasper Pauli Pedersen (S) har indgået budgetforlig. - Foto: Ikast-Brande Kommune
Budget25
Midtjysk kommune nedbringer gælden med budgetaftale: "Vi kører en sikker linje"
Et enigt byråd i Ikast-Brande lukker fire valgsteder, men kan ellers præsentere et budgetforlig, hvor man undgår de store besparelser. Tværtimod, har kommunen økonomisk overskud til at afdrage på sin gæld. Det glæder borgmesteren, der håber på lige så gode budgetrammer næste år.
Udgivet: 18/09/2024
Mens nogle kommuner kæmper med at få budgetterne til at gå op, så har et enigt byråd i Ikast-Brande indgået et budgetforlig, hvor der både er plads til anlægsprojekter og at afdrage på den kommunale gæld. Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.
Borgmester Ib Lauritsen (V) siger til Herning Folkeblad, at stram styring og tilbageholdenhed på drift- og anlæg har banet vejen for, at der er kommet driftsbalance i årets budget. At der også skal være balance i næste års budget, har været en vigtig prioritet for forligspartierne.
Derfor har man valgt at skyde det engangstilskud, som kommunerne har fået i finansloven, ind i at indfri gælden på feriepenge. Ikast-Brande har fået 24 millioner kroner i engangstilskud, men gælden vil blive reduceret med sammenlagt 47 millioner kroner - og det giver et større prioriteringsrum på sigt, siger borgmesteren.
"Flere kommuner hæver skatten. Det fortæller mig, at kommuner flere steder generelt set er pressede, så jeg glæder mig over, at vi kører en sikker linje, så vi ikke ender i en situation, hvor vi kommer til at blive presset," siger Ib Lauritsen til Herning Folkeblad.
Nye anlægsprojekter, men færre valgsteder
Af budgetforliget fremgår det, at der ikke vil ske store ændringer på drifts- og serviceniveauet med undtagelse af områder, hvor lovgivningen gør det nødvendigt, eller hvor en lille sjat penge kan give et betydeligt serviceløft.
Til gengæld har forligspartierne genvedtaget flere anlægsprojekter, heriblandt to skolerenovationer i Ejstrupholm og Engesvang. Der er også blevet plads til et nyt anlægsprojekt, så botilbuddet Bellisbo i Nørre Snede nu skal renoveres for 46 millioner kroner.
Selvom det ser lyst ud i Ikast-Brande, så er der også enkelte besparelser at finde i budgettet. Der vil blive skåret 150.000 kroner om året i tilskud til kultur- og konferencecenteret RemisenBrande, og så skal der nedlægges fire valgsteder. Det efterlader seks valgsteder i kommunen - et markant lavere antal end i de fleste sammenlignelige kommuner.
Sidst opdateret: 19/09/2024 - 10:20












































