
- Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Trecifret millionbeløb skal få flere unge i uddannelse og job
Regeringen vil afsætte 325 millioner kroner til at få flere unge mellem 15-24 år i job eller uddannelse. Det fremgår af regeringens finanslovsudspil.
Udgivet: 02/09/2024
Trods tårnhøj beskæftigelse er 43.000 danske unge fortsat hverken i uddannelse eller job.
Statsminister Mette Frederiksen har kaldt de unge en af regeringens højeste prioriteter. Alligevel er antallet af unge uden et job eller en uddannelse stagneret.
Nu afsætter regeringen så 325 millioner kroner i perioden 2025 til 2028, der vil indgå i et udspil med initiativer målrettet denne gruppe.
Det fremgår af forslaget til finanslov, som regeringen præsenterede fredag, skriver NB-Beskæftigelse.
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd udgav for nylig en analyse, der viste, at 42.800 unge i alderen 15-24 år var uden job eller uddannelse i september sidste år. Det svarer til 6,3 procent af de unge i aldersgruppen.
Det skal ses i forhold til, at et flertal i Folketinget i 2017 blev enige om, at andelen af de 15-24-årige, der er uden job eller uddannelse, skal bringes ned på 3,5 procent i 2030.
De 15-24-årige, der ikke er under uddannelse eller har et job, går også under navnet potentialegruppen.
En opgørelse fra Børne- og Undervisningsministeriet viste sidste år, at 67 procent af de unge fra potentialegruppen, der som 25-årige ikke har en ungdomsuddannelse, tidligere har været i gang med en erhvervsuddannelse, men har afbrudt den, enten på grundforløbet eller hovedforløbet.
Regeringen vil senere konkret anvise, hvordan de 325 millioner kroner skal fordeles.
Sidst opdateret: 03/09/2024 - 11:04












































