
Venter der en karriere som folketingspolitiker efter kommunalvalget for Frederikshavns populære borgmester? - Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix (Arkiv)
Afgående borgmester udelukker ikke at vende tilbage på større scene
Birgit S. Hansen stopper som borgmester i Frederikshavn Kommune efter KV25. Efter ti år er hun af flere grunde med egne ord blevet slidt i jobbet. Men hvad kunne være i vente for en af landets mest populære borgmestre?
Udgivet: 12/03/2024
Debatten blevet for hård på sociale medier. Økonomien er blevet ringere i kommunen og samtidig er opgaverne blevet flere. Presset er blevet for stort i forhold til borgernes forventningsafstemninger.
Borgmester Birgit S. Hansen (S) i Frederikshavn Kommune overraskede det kommunale Danmark med søndagens udmelding om, at hun ikke genopstiller ved kommunalvalget i 2025. Hun blev ved valgene i både 2017 og 2021 stemmesluger med omkring 40 procent af de afgivne stemmer og har dermed sikret Socialdemokratiet absolut flertal siden da.
Men nu melder spørgsmålet sig ikke overraskende: Hvad så bagefter?
Borgmesteren er uddannet sygeplejerske, og hun har tidligere talt om, at hun gerne vender tilbage til faget. Men i interviews i flere medier mandag afviser hun ikke, at det politiske virke kan fortsætte efter valget - udenfor kommunens grænser.
I programmet Newsroom på TV2 mandag aften blev hun spurgt:
Du stopper som borgmester efter 12 år efter valget. Er der måske en landspolitisk karriere på vej?
"Det er jeg blevet spurgt om nogle gange. Og jeg vil ikke være en, som i dag siger 'nej' eller 'ja'. Jeg har lige truffet den sværeste beslutning i mit politiske liv og sige farvel til jobbet her om to år, som jeg har givet alt og har elsket," siger Birgit S. Hansen og fortsætter:
"Som min farmor ville have sagt: Når der lukker sig en dør, så åbner der sig nogle nye."
I Nordjyske åbner borgmesteren også op for, at det politiske liv ikke nødvendigvis slutter med borgmesterposten i Danmarks nordligste kommune. Siden 2021 har hun gennem sit arbejde som formand for Klima- og Miljøudvalget i Kommunernes Landsforening. Og det kan måske gå videre end det.
"Jeg er stolt over, at jeg har kunnet gøre mig gældende landspolitisk," sagde hun for nylig ifølge Nordjyske.
Samtidig har hun overfor samme medie fastslået, at hun nok ikke vil indtage en plads på Christiansborg for enhver pris. Der skal være noget på spil
"Jeg er jo blevet spurgt, om jeg kunne tænke mig at blive folketingskandidat. Og jeg vil da også gerne være lovgiver. Men - og jeg tror aldrig, jeg har fortalt det til nogen før - jeg gider ikke sidde nede på bagerste række i folketingssalen uden indflydelse," sagde Birgit S. Hansen i et interview med Nordjyske i 2022.
Sidst opdateret: 12/03/2024 - 13:27












































