Spejdernes Lejr foregår hvert fjerde år. Ved den seneste udgave i 2022, der også fandt sted i Hedeland Naturpark, besøgte statsminister Mette Frederiksen (S) de mange spejdere.

Spejdernes Lejr foregår hvert fjerde år. Ved den seneste udgave i 2022, der også fandt sted i Hedeland Naturpark, besøgte statsminister Mette Frederiksen (S) de mange spejdere.

To kommuner deler værtskab for enorm spejderlejr

Udgivet: 15/02/2024

Jakob Nørmark

redaktør for NB-Forsyning & Klima

Del artiklen:

Ligesom i sommeren 2022 skal Spejdernes Lejr 2026 foregå i Hedeland Naturpark på Sjælland.

Foreningen Spejderne har indgået en aftale med Høje-Taastrup og Roskilde Kommune, som deler værtskabet for begivenheden.

"Det er første gang, at Spejdernes Lejr afholdes samme sted som tidligere, og det tager vi som et stort skulderklap til Hedelands naturområde, og til de mange aktiviteter, som både Høje-Taastrup og Roskilde Kommune kan tilbyde deltagerne og gæsterne på lejren", siger Høje-Taastrup Kommunes borgmester, Michael Ziegler (K), i en pressemeddelelse.

De to kommuner giver hver et tilskud på fire millioner kroner til spejderlejren, som ventes at tiltrække 35.000 spejdere og yderligere 50.000 gæster. På et byrådsmøde i Høje-Taastrup onsdag aften afsatte politikerne beløbet - to millioner kroner til drift og to millioner kroner til anlæg, efter at Roskilde Kommune også havde besluttet at påtage sig værtsrollen endnu en gang.

Foreningen Spejderne er en paraplyorganisation for landets fem spejderkorps.

Sidst opdateret: 15/02/2024 - 10:43

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]