
- Foto: Tumblehead Animation Studio
Animationsfilm hjælper forældre med at styrke børns læseglæde
Udgivet: 02/10/2023
Fredag i sidste uge fik animationsfilmen 'Den vigtige læsestund' premiere på den internationale Viborg Animation Festival.
Bag animationsfilmen står 12 folkebiblioteker og kommuner, som ønsker at sætte fokus på forældrenes vigtige rolle, inspirere dem og informere om, hvor de kan hente hjælp og vejledning. Filmen er skabt i et bredt samarbejde med inddragelse af både biblioteksformidlere, læsekonsulenter og andre fagligheder fra skoleområdet i krydsfeltet mellem institution, skole og fritid.
"Det er fantastisk, at vi er så mange, der står bag den nye animationsfilm. Med den får vi budskabet bredt ud nationalt, ligesom vi får en anledning til at indgå i dialog med forældrene om, hvordan vi sammen støtter udviklingen af det enkelte barns læseglæde," siger Britta Thuun-Petersen, der er biblioteks- og borgerservicechef i Viborg Kommune, i en meddelelse.
Filmen kan ses via linket her.jornns
Sidst opdateret: 02/10/2023 - 09:01
Emner: Kultur













































