
Økonomi- og erhvervsudvalget i Horsens har besluttet at fastholde et stop for anlægsarbejde og nyrenoveringer. - Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix (arkiv)
Kommune fastholder anlægsstop: For dyrt at bygge nu
Horsens Kommune har besluttet at fastholde sit stop for nybyggeri og renoveringer. Det er for dyrt at bygge for tiden, mener byrådet.
Udgivet: 25/08/2023
Økonomi- og erhvervsudvalget i Horsens Kommune har for nylig besluttet at fastholde et anlægs- og byggestop indført i maj 2022. Ræsonnementet i Horsens er, at håndværker- og materialepriserne er så høje for tiden, at pengene alt for hurtigt får ben at gå på.
Det fremgår af Horsens Folkeblad. Ifølge avisen betyder anlægsstoppet, at alt byggeri, hvor spaden ikke allerede er gået i jorden, fortsat stilles i bero indtil marts 2024. Undtaget fra anlægsstoppet er dog byggeri på ældre-, dagtilbuds- og skoleområdet, som er nødvendigt for at få kapacitet til kommunens børn og ældre.
Ifølge borgmester Peter Sørensen (S) rammer stoppet især mindre byggerier og renoveringer. Eksempelvis er en planlagt lysregulering til 2,5 mio. kr. i et kryds med for mange uheld blevet bevilget. Men på grund af anlægsstoppet bliver projektet i skuffen indtil videre.
"Vi får simpelthen for lidt for pengene lige nu, og det er klart, at hvis vi skal betale 30 eller måske 40 procent mere for anlæg lige nu, end vi skulle tidligere, så bliver udvalgenes anlægskonti hurtigt udvandet, og det gør det svært at investere i anlæg - også på sigt," siger Peter Sørensen til Horsens Folkeblad.Han oplyser, at de forskellige udvalg beholder de sparede penge på deres anlægskonti. Og han håber, at priserne vil være faldet så meget i foråret 2024, at det giver mening at åbne pengekassen igen.
Sidst opdateret: 25/08/2023 - 08:18
Emner: Byggeri, Økonomi, Anlægsramme










































