
Næstved Kommune har efter bizar sag indskærpet over for hjemmehjælpere, at de skal kunne fremvise legitimation. - Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix (arkiv)
Bizar sag får kommune til at indskærpe legitimationskrav i ældreplejen
Et ældre blindt ægtepar greb til selvtægt, da de fik besøg af en ukendt hjemmehjælper. Det har givet en bizar sag, hvor kommunen har måtte stramme op på sin kommunikation med ældre borgere og stille fast krav om legitimation.
Udgivet: 17/08/2022
Nogle gange skal der ske noget uventet, før ting ændrer sig. Det har de måtte sande i ældreplejen i Næstved Kommune.
Ifølge Sn.dk har det ældre ægtepar Karen-Ruth og Bent Bendix Hansen i Næstved handlet usædvanligt. Hun er blind, og han har mistet en stor del af synet.
Da der en dag i juli dukker en dame op hos ægteparret og siger, hun skal hjælpe ægteparret med at sortere og læse post og tømme skraldespand, bliver Bent Bendix Hansen mistænksom. Kvinden taler dårligt dansk og kan ikke legitimere sig, så ifølge Sn.dk beder han hende om at gå.
"Man har jo hørt om tricktyve, der snyder sig ind hos ældre mennesker, og jeg synes det var noget mistænkeligt at en kvinde der taler dårligt dansk, skal læse min post højt," forklarer Bent Bendix Hansen til Sn.dk.
I begyndelsen af august dukker der så en ny uanmeldt kvinde op og vil hjælpe parret. Også uden legitimation. Bent Bendix Hansen tager hendes mobil fra hende, siger hun kan hente den hos politiet og ringer selv til politiet. Lige efter får han et ifølge ham vredt opkald fra hjemmeplejen i Næstved.
Hele sagen har givet anledning til eftertanke i Næsteveds hjemmepleje. Distriktschef for ældredistrikt øst, Birgitte Ettrup erkender ifølge Sn.dk, at der er begået fejl og at ægteparret har ret til en undskyldning.
"Det har ikke været nogen god oplevelse for dem, og jeg har besøgt dem og undskyldt. Alle vores medarbejdere skal kunne vise legitimation, og jeg kan godt forstå, at parret har været utrygge," siger Birgitte Ettrup til Sn.dk.
Kommunen indskærper nu, at alle medarbejdere skal kunne vise legitimation. Og at ældreplejen skal huske at ringe i forvejen, hvis den ældre ikke venter en hjemmehjælper. Eller der er tale om en ny hjælp, der skal påbegyndes, skriver Sn.dk.
Sidst opdateret: 17/08/2022 - 10:48
Emner: Ældrepleje, Næstved Kommune








































