SF's sundhedsordfører - og tidligere lokalformand for FOA i Aarhus - Kirsten Normann Andersen har fået sundhedsministeren i samråd om normeringen med sygeplejersker i kommunerne.

SF's sundhedsordfører - og tidligere lokalformand for FOA i Aarhus - Kirsten Normann Andersen har fået sundhedsministeren i samråd om normeringen med sygeplejersker i kommunerne. - Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix (arkiv)

Minister skal forklare sig om få sygeplejersker i kommunerne

I Silkeborg Kommune har man så få sygeplejersker ansat, at man ikke en gang har været i stand til at opretholde nødberedskabet under sygeplejerske-strejken, oplyser SF'er. Her torsdag er sundhedsministeren kaldt i samråd for at forklare sig om bemandingen med sygeplejersker i kommunerne.

Udgivet: 26/08/2021

Iver Houmark Andersen

redaktør af NB-Kommune

Del artiklen:

Er der for få sygeplejersker ansat i kommunerne? Ja, siger SF og mener, at sygeplejerske-konflikten ikke kun handler om løn, men også om dårlige arbejdsvilkår.

SF's sundhedsordfører Kirsten Normann Andersen har på den baggrund kaldt sundhedsminister Magnus Heunicke (S) i samråd i Sundhedsudvalget her torsdag kl. 16.

"Hverdagen for sygeplejerskerne i kommunerne er præget af et meget stort arbejdspres. I vores øjne er normeringerne simpelthen for dårlige. Arbejdspresset giver ringe arbejdsvilkår, og det bidrager til, at kommunerne har svært ved at rekruttere sygeplejersker," siger Kirsten Normann Andersen til NB-Kommune.

Hun peger på, at i Silkeborg Kommune er den almindelige normering af sygeplejersker så lav, at den end ikke har dækket til et nødberedskab her under sygeplejerske-konflikten.

"I min egen hjemkommune Skanderborg er der så få sygeplejersker, at store områder af kommuner i weekender kun har én sygeplejerske på vagt. Det betyder, at syge ældre nogle gange bliver indlagt, selv om de sikkert godt kunne klare sig derhjemme, hvis blot de kunne få hjælp fra en sygeplejerske ind imellem," siger Kirsten Normann Andersen.

Hun mener, at der er et strukturelt problem med for få sygeplejersker i kommunerne.

"Samrådet med ministeren har sådan set ikke noget at gøre med konflikten med sygeplejerskerne, for de strejker jo formelt set for mere i løn - og ikke for flere kolleger. Men jeg ved, at deres frustrationer også skyldes hårdt arbejdspres som følge af for få hænder," siger Kirsten Normann Andersen.

Om samrådet står på Folketingets hjemmeside, at Magnus Heunicke også skal redegøre for andre forhold:

"Udvalget har også bedt ministeren redegøre for, hvordan kommunerne på nogen måde kan bidrage til et mere nært og sammenhængende sundhedsvæsen, når normeringer end ikke rækker til nuværende basale sygeplejefaglige og livsnødvendige opgaver, herunder udredning og pleje af mennesker med demens."

Sidst opdateret: 26/08/2021 - 11:32

Emner: Overenskomster, Silkeborg Kommune, Socialistisk Folkeparti, Dansk Sygeplejeråd

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]