
Storstrøm Fængsel på Nordfalster vil være en oplagt samarbejdspartner for et nyt uddannelsessted for fængselsbetjente, skriver tre borgmestre. - Foto: Kriminalforsorgen
Tre borgmestre forsøger at få uddannelse af fængselsbetjente
I et fælles brev til justitsminister Nick Hækkerup lægger tre borgmestre billet ind på at få etableret et uddannelsessted for fængselsbetjente. Det vil have stor lokal betydning og løse en samfundsudfordring, hævder borgmestrene.
Udgivet: 15/06/2021
Når der i år skal forhandles en ny politisk aftale på Christiansborg om rammerne for Kriminalforsorgen flere år frem, så vil det give god mening at lave et tredje uddannelsessted for fængselsbetjente.
Det mener borgmestrene i Vordingborg, Guldborgsund og Lolland. Derfor har de skrevet et fælles brev til justitsminister Nick Hækkerup (S), hvor de udpeger Nykøbing Falster som byen, hvor man kan lægge et tredje uddannelsessted for fængselsbetjente. De to eksisterende uddannelsessteder for fængselsbetjente ligger i Birkerød og Møgelkær.
"Vi ser en stor mulighed for at være med til at løse den store samfundsudfordring, og samtidig være med til at støtte op om Storstrøms Fængslet her på Falster, som gennem længere tid har manglet arbejdskraft. Vi har gennem en årrække ønsket at uddannelsen skulle placere sig her, og nu håber jeg virkelig det lykkes," siger borgmester i Guldborgsund Kommune John Brædder (Guldborgsundlisten) i en pressemeddelelse.
Uddannelsesinstitutionen SOSU Nykøbing F. har allerede meldt sig klar til at tage i mod den nye uddannelse og har faciliteter og undervisere med kompetencer inden for flere fagområder, der matcher fængselsbetjentuddannelsen.
"Vi huser gerne uddannelsen, hvor den vil kunne nyde godt af et godt studiemiljø og gode fysiske rammer, som vi gerne vil dele. Samtidig ser jeg på nogle områder et overlap mellem uddannelsen til fængselsbetjent og SOSU-uddannelserne, og jeg er sikker på vi kan inspirere og videndele på mange områder," fortæller direktør på SOSU Nykøbing Steen Frederiksen.
Ud over at være med til at løse udfordringen omkring manglen på uddannede fængselsbetjente vil etableringen af uddannelsen på Falster også være attraktiv for gruppen af ledige over 25 år med en kortere uddannelse. Det mener borgmester i Lolland Kommune Holger Schou Rasmussen (S) og siger:
"I vores kommuner har vi ledige, der vil kunne matche de krav der stilles for at blive optaget på uddannelsen. Udfordringen er dog, at mange af dem er mindre mobile, da de er etableret med familie og ikke har mulighed for at køre til Birkerød eller Møgelkær i flere uger ad gangen, men som sagtens kan tage turen til Nykøbing. Etableringen af uddannelsen vil på den måde også have stor betydning lokalt."
I brevet til Nick Hækkerup skriver borgmestrene, at der er problemer med at skaffe fængselsbetjente nok til det ellers moderne Storstrøm Fængsel på Nordfalster:
"Vi har et lokalt fængsel med rekrutteringsudfordringer: Det er ingen hemmelighed, at Kriminalforsorgen gennem længere tid har oplevet mangel på fængselsbetjente, og at den er størst på Storstrøm Fængsel."
Fængselsforbundet har udarbejdet 10 forslag til at styrke fængselsbetjentuddannelsen og peger selv på, at placeringen af de eksisterende uddannelser kan være et problem.
”Vi ser en placering midt i vores geografi, som et virkelig godt supplement til de uddannelsessteder i Danmark, der allerede er etableret. Derudover ligger Storstrøms Fængslet placeret på Nordfalster og vil kunne blive en tæt medspiller i uddannelsen og hos de studerende," siger borgmester i Vordingborg Kommune Mikael Smed (S).
Sidst opdateret: 21/01/2022 - 11:17
Emner: Uddannelse, Vordingborg Kommune, Guldborgsund Kommune, Lolland Kommune, Arbejdsmarked









































