Det nye rådhus i Høje-Taastrup Kommune skal indrettes, så det gør det nemmere for de ansatte at flekse mellem at arbejde der og hjemme.

Det nye rådhus i Høje-Taastrup Kommune skal indrettes, så det gør det nemmere for de ansatte at flekse mellem at arbejde der og hjemme. - Foto: PLH Arkitekter (skitse)

Folk i administrationen vil gerne arbejde hjemme fremadrettet

97 procent af de ansatte på rådhuset vil gerne fremadrettet arbejde hjemme i et eller andet omfang. Det viser undersøgelse fra kommune, som vil øge fleksibiliteten fremover og indrette nyt rådhus på, at medarbejderne oftere vil være på job derhjemme.

Udgivet: 26/03/2021

Iver Houmark Andersen

redaktør af NB-Kommune

Del artiklen:

Coronakrisen har fået manges øjne op for, at administrative medarbejdere godt kan arbejde hjemmefra i et vist omfang. I Høje-Taastrup Kommune er en stor del af personalet på rådhuset blevet meget glade for at arbejde hjemmefra i et vist omfang.

Ifølge Sjællandske Medier er der blevet gennemført en spørgeskemaundersøgelse blandt de ansatte på rådhuset. Den viser, at 97 procent af de medarbejdere, som har mulighed for at arbejde hjemme, også ønsker at arbejde hjemmefra i større eller mindre omfang fremadrettet. 82 procent vil gerne arbejde fast 1-2 dage hjemme hver uge. 15 procent vil arbejde hjemmefra "af og til". Kun 3 procent afviser ideen om hjemmearbejde.

"Det er en vild høj interesse for at få indrettet sit arbejdsliv på en ny måde. Det tager vi nu bestik af og gennemfører et pilotforsøg. Forsøget kommer til at strække sig over to måneder, når vi altså er fysisk tilbage på rådhuset igen," siger kommunaldirektør i Høje-Taastrup Kommune Lars Holte til Sjællandske Medier.

Medarbejderne i Høje-Taastrup giver udtryk ved en række plusser ved at arbejde hjemme: Bedre mulighed for fordybelse, bedre mulighed for at arbejde effektivt og mere fleksibilitet.

Nyt rådhus bliver påvirket

Når forsøget med hjemmearbejde er gennemført vil man bruge resultaterne derfra i forhold til indretningen af det nye rådhus, som Høje-Taastrup Kommune er ved at opføre. Inventar og indretning skal gerne være med til at øge fleksibiliteten mellem at være på rådhuset og arbejde derhjemme.

"Antal hjemmearbejdsdage bør bero på funktion og typer af opgaver. Det kan også bero på den enkelte medarbejders kompetencer og udviklingsområder. Der kan derfor være behov for at differentiere imellem teams og mellem medarbejdere," siger Lars Holte til Sjællandske Medier.

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:37

Emner: Arbejdsmiljø, Høje-Taastrup Kommune, Personalepolitik

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]