Storbyerne har flere barnløse, end andre byer og kommuner. Det handler ifølge forsker blandt andet om, at der bor flere akademikere, men også at mange fortsat vælger storbyen fra, når de får børn. (Arkivfoto)

Storbyerne har flere barnløse, end andre byer og kommuner. Det handler ifølge forsker blandt andet om, at der bor flere akademikere, men også at mange fortsat vælger storbyen fra, når de får børn. (Arkivfoto) - Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Flest barnløse i København og Frederiksberg

Andelen af barnløse både mænd og kvinder er markant højere i København og Frederiksberg Kommuner end i resten af landet.

Udgivet: 10/12/2019

Jørn Sørensen

Journalist

Del artiklen:

December er fyldt med julearrangementer på børnenes skoler og fritidsordninger, men for knap hver fjerde 45-55-årige kvinde i Københavns og Frederiksberg kommuner er der bedre tid til julegaveindkøbene, for de har ingen børn.

En ny Momentum-analyse viser således, at 24,9 procent af kvinderne i aldersgruppen i Københavns Kommune er barnløse, mens det er 24,2 procent i Frederiksberg Kommune.

Det er væsentligt mere end landsgennemsnittet på 13,6 procent, og også noget mere end nummer tre på listen, Ærø, hvor 20,3 procent af de 45-55-årige kvinder er uden barn.

Allerød er den kommune, hvor barnløse kvinder fylder mindst i bybilledet. Her er det kun 8,4 procent af kvinderne, der ikke har barn. Herefter følger Solrød med 9,1 procent og Albertslund med 9,5 procent.

null

For Peter Fallesen, seniorforsker i Rockwool Fonden, er det ikke så overraskende, at København og Frederiksberg huser flest voksne uden børn.

"Det er det ikke, fordi det at have børn er rimelig dyrt, og det kræver noget plads. Så rigtig mange af dem, der får børn, flytter fra byen. De vil gerne have en have, og så det kan være svært at få plads til to børn i en toværelses lejlighed. Og når dem med børn flytter, så stiger andelen af barnløse," siger Peter Fallesen til Momentum.

Andelen af 20-30-årige, hvor mindretallet har børn, er markant højere i København og Frederiksberg samt i de øvrige studiebyer Aarhus, Odense og Aalborg end i landets øvrige kommuner.

"Men hvis man ser på steder, som Dragør, Albertslund, Ishøj, Køge og Solrød, som er typiske bosætningskommuner, så ser man omvendt, at der er markant færre 20-30-årige, men mange flere 35+-årige. Så det tyder også på, at det er en historie om, at folk generelt flytter fra byen, når de får børn, eller også flytter de for at få børn," siger Peter Fallesen.

Udviklingen er vendt på hovedet for akademikerne

På landsplan har man fra 1999-2019 set en udvikling, hvor det i mindre grad er akademikerkvinder, der ikke får børn og i højere grad ufaglærte kvinder.

I 1999 havde 20,4 procent af de 45-55-årige kvinder med en lang videregående uddannelse ikke fået et barn. Det var den højeste andel på tværs af alle uddannelsesniveauer, og den laveste andel fandt man blandt ufaglærte kvinder, hvor kun 10,3 procent var barnløse.

I 2019 er billedet vendt på hovedet. Nu er det 15,0 procent af kvinderne med en lang videregående uddannelse (LVU), der ikke har fået et barn, mens det gælder for hele 17,4 procent af de ufaglærte kvinder, som nu topper listen.

null
Læs hele analysen på KL's nyhedssite, Momentum, her.

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:24

Emner: Civilsamfund, Demografi, Uddannelse

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]