
Kommunalbestyrelserne er meget opsatte på at sætte deres skoler fri. Over halvdelen af ansøgninger om frikommuneforsøg gælder skoleområdet. - Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix (arkiv)
Her er kommunernes favoritter til frikommuneforsøg
Kommunerne har afgivet ønsker om, hvor de gerne vil køre frikommuneforsøg. Især skoleområdet er populært, viser det sig. Se her hvordan kommunernes ønsker fordeler sig.
Udgivet: 13/10/2022
Kommunerne vil meget gerne deltage i frikommuneforsøg og blive sat fri for statslige rammer.
Det fremgår med al tydelighed, efter at KL (Kommunernes Landsforening) har modtaget kommunernes ønskesedler for frikommuneforsøg. Til NB-Kommune oplyser KL således, at 79 kommuner gerne vil gennemføre frikommuneforsøg på ét af områderne: Skole, ældrepleje eller dagtilbud. En mulighed som regeringen har stillet dem i udsigt med et tilbud om at indgå såkaldte velfærdsaftaler.
Kommunerne ansøgninger fordeler sig ujævnt på de tre områder. Skoleområdet er det mest populære. Det har 41 kommuner søgt som første prioritet. På andenpladsen kommer ældreplejen med 32 ansøgninger, mens kun 6 kommuner ønsker dagtilbud som førsteprioritet.
(Artiklen fortsætter efter tabellen)
Den ujævne fordeling af ansøgninger gør, at såfremt frikommuneforsøgene gennemføres efter valget af nyt Folketing, så vil den endelige fordeling af forsøgene næppe blive, som kommunerne ønsker det. For at det giver mening som forsøg, vil en mere jævn fordeling blive tilstræbt.
På grund af folketingsvalget og udfaldet heraf er der usikkerhed om, hvad der skal ske med de frikommuneforsøg, som den nuværende regering har bebudet. Udmeldinger fra Venstre og De Konservative peger dog i retning af, at de gerne vil slippe kommunerne endnu mere fri end Socialdemokratiet.
Den eneste grund til, vi skal have frihedsforsøg, er, at Christiansborg bliver ved at vedtage noget, vi gerne vil være fri for
Formanden for KL Martin Damm (V) håber inderligt, at den kommende regering som minimum fortsætter, hvor den forrige slap, når det gælder frikommuneforsøg.
"Hvis man stopper det, der er gang i nu, og skal til at starte forfra, så er tiden hurtigt gået med det. Det kræver ikke så meget at få det, der er planlagt nu, ud at flyve. Vi må ikke miste det momentum, vi har nu," siger Martin Damm til KL's medie Danske Kommuner.
KL-formanden ser gerne, at der sættes mere gang i frisætningen, end der var lagt op til før valgudskrivelsen.
"Hvis vi skal trække det skarpt op, kan man jo sige, at den eneste grund til, vi skal have frihedsforsøg, er, at Christiansborg bliver ved at vedtage noget, vi gerne vil være fri for," siger Martin Damm til Danske Kommuner.
Før udskrivelsen af folketingsvalget blev der indgået en politisk aftale om rammerne for frikommuneforsøg på ældreområdet. Områderne dagtilbud og skolerne derimod nåede Folketinget ikke at opstille såkaldte 'hegnspæle' for fra statens side.
'Det er pivvigtigt'
Som det fremgår af tabellen ovenfor, så er skoleområdet sat på som førsteprioritet i over halvdelen af ansøgningerne (41 ud af 79 ansøgninger). En af de kommunalbestyrelser, som meget gerne vil sætte sine skoler fri, finder man i Slagelse Kommune. Her er førsteprioritet at blive sat fri på skoleområdet, mens andenprioritet er ældreområdet. Det skriver Sn.dk.
Få større indsigt i frikommuneforsøg - se NB-Kommunes temaEn af fortalerne for skoleområdet til frikommuneforsøg i Slagelse er byrådsmedlem Stine Søgaard (V).
"Vi bør afprøve nye måder i forhold til, hvordan vi kan lære på nye måder," sagde Stine Søgaard ifølge Sn.dk på et byrådsmøde og nævnte blandt andet muligheden for kortere skoledage med to undervisere til stede, mere projekt/temaundervisning og besøg af erhvervsfolk i klasselokalet.
Byrådsmedlem Thomas Vesth (NB) gav ifølge mediet på samme byrådsmøde udtryk for, at han gerne ser både skole- og ældreområdet fritaget for statslig regulering og rammer:
"Jeg havde gerne set, at man tog begge dele. Skoleområdet er piv-vigtigt, det er ældreområdet også," sagde Thomas Vesth ifølge Sn.dk.
Sønderborg er lun på de ældre
I Sønderborg Kommune vil man ligesom 31 andre kommuner først og fremmest helst lave frikommuneforsøg på ældreområdet.
"Borgere vil kunne få mere indflydelse på, hvilken hjælp de modtager og hvornår, når alt ikke er skemalagt og bestemt på forhånd. Både medarbejdere og borgere oplever dagligt et komplekst system, hvor det er svært at prøve nyt og samtidig leve op til kvalitetsstandarden," siger formand for Social-, Senior- og Handicapudvalget, Stefan Lydal (DF), i en pressemeddelelse fra Sønderborg Kommune og fortsætter:
"Det skal gerne højne medarbejderens arbejdsmiljø, når de sammen med borgerne får større indflydelse på borgernes hverdag."
Assens vil sætte pædagoger fri
Assens Kommune har som en af de få kommuner bedt om frisættelse for dagtilbud. Det handler blandt andet om at give pædagogerne større frihed i hverdagen.
"Når vi hører pædagoger sige, at de bruger for meget tid på at registrere og teste i stedet for at kigge barnet i øjnene og lave pædagogisk fagligt arbejde, så er vi ikke sikre på, at de bruger tiden rigtigt. De kunne bruge den sammen med børnene i stedet for," siger formand for Uddannelse-, Børn- og Familieudvalget, Pia Offer Madsen (V), til Fyens Stiftstidende.
Sidst opdateret: 13/10/2022 - 13:39
Temaer: Frikommuner
Emner: KL - Kommunernes Landsforening, Frikommuneforsøg, Martin Damm, (V) formand for KL og borgmester i Kalundborg







































