- Foto: Helle Arensbak/Ritzau Scanpix // Jeppe Sahlholdt Christensen / NB-Medier

Anne Linnet holder fast i sin ulovlige havnehave

Udgivet: 28/08/2026

Del artiklen:

Anne Linnet har ikke fjernet den afspærring, hun har sat op på offentlig grund foran sin lejlighed ved den københavnske havnefront.

Planklagenævnet afgjorde for flere måneder siden, at sangerens hæk, hegn og låge er ulovlige, fordi de spærrer for offentlighedens adgang til havnen.

Afspærringen skulle fjernes senest 24. august, fastslog nævnet. Men det har Annet Linnet tilsyneladende set stort på.

Det skriver TV 2 Kosmopol.

Ifølge Københavns Kommunes lokalplan skal offentligheden have fri adgang til at gå langs havnefronten. Men Linnet hævder, at hun for mere end 20 år siden fik tilladelse af Københavns Kommune til at afgrænse området.

Sangeren valgte at indbringe sagen for Planklagenævnet, som den 18. juni i år gav Københavns Kommune ret.

FGH

Fik du læst?

Nævn til Anne Linnet: Flyt dit ulovlige hegn

Fik du læst?

Kommune giver Anne Linnet frist for at fjerne ulovlig have

Sidst opdateret: 28/08/2026 - 11:42

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]