
Mens kritikere kalder Folkemødet en lobbyfest, ser borgmestre en unik genvej til debat, netværk og nye idéer. De kan til gengæld ikke erindre, at en borger nogensinde har sat dagsordenen på demokratifestivalen. - Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
'Djøfstortion' eller demokratifest?: Derfor deltager borgmestrene på Folkemødet
Helle Gade (S) og Lone Andersen (V) flyver mod Bornholm for at diskutere vedvarende energi og østjysk erhvervsliv. Peter Sørensen (S) behøver ikke at netværke på Folkemødet. Telefonen virker fint fra Horsens, mener han.
Udgivet: 11/06/2026
Morgenyoga med Grundtvig eller tillidsmeditation? Eller måske en omgang borgmesterbordfodbold?
Der er nok at vælge imellem blandt Folkemødets mere end 3000 arrangementer for de borgmestre, der i denne uge rejser mod Bornholm.
Faktisk ville det tage halvandet arbejdsår at tygge sig igennem hele programmet, hvis man arbejdede fuldtid med intet andet end at deltage i arrangementerne, viser NB-Kommunes forsigtige beregning.
For Silkeborgs borgmester, Helle Gade (S), er ambitionerne mere beskedne. Hun bruger årets demokratifestival til at promovere Business Region Aarhus – et samarbejde mellem 12 østjyske kommuner, der vil positionere sig som det "mest toneangivende vækstcenter" for erhvervslivet i den vestlige del af landet, fortæller hun.
"Så vi ikke bliver glemt i Vestdanmark i forhold til Østdanmark, som det er nu. Det vigtigste er, at vi får åbnet døre ind til Christiansborg, men også til Dansk Industri, Dansk Erhverv og uddannelsesinstitutionerne," siger hun til NB-Kommune.
Omvendt bruger Peter Sørensen (S), borgmester i Horsens Kommune, Folkemødet som en kilde til inspiration, fortæller han.
"Jeg bruger ikke Folkemødet til at pleje mit politiske netværk på Christiansborg. Jeg har telefonnummeret på de fleste, og de tager telefonen, når jeg ringer," siger han.
"Uanset hvem du er, kan du deltage"
Folkemødet er landets største demokratifestival, men omtales ofte som 'djøfstortion'; en lukket fest for politikere, lobbyister og journalister. Det kan Peter Sørensen dog ikke genkende. Horsens har i flere år sendt kommunens seniorråd afsted for at udveksle erfaringer på ældreområdet, fortæller han.
Jeg anerkender, at der er usandsynligt mange journalister og lobbyister. Men altså helt ærligt, det er der jo også på Kulturmødet i Middelfart eller på klimatopmøder.
Peter Sørensen (S), borgmester, Horsens Kommune
"Jeg anerkender, at der er usandsynligt mange journalister og lobbyister. Men altså helt ærligt, det er der jo også på Kulturmødet i Middelfart eller på klimatopmøder. Sådan er det bare, og det er der ikke noget i vejen med," siger han.
Helle Gade er enig. Hun deltager for anden gang og oplever, at debatten og folkeligheden på Bornholm "kan noget andet," siger hun.
Hvornår har du sidst oplevet, at en borger uden titel, organisation eller særligt netværk satte dagsordenen i en debat på Folkemødet?
"Jeg oplever, at folk engagerer sig, inviteret eller ej. Uanset hvem du er, kan du deltage. Det tiltaler mig," siger hun.
Første folkemøde som borgmester
Lone Andersen (V) mindes ikke, at en borger nogensinde har taget rampelyset på Folkemødet.
"Det skulle jo også gerne være folket, der blander sig og gør sig bemærket. Der er ikke så mange almindelige mennesker på Folkemødet. Det er blevet dyrt, og det afholder automatisk nogen fra at komme," siger hun.
Hun har aldrig deltaget som civil, men har tidligere været med som viceformand for Landbrug & Fødevarer.
I år deltager hun som Ringkøbing-Skjerns borgmester, hvor målet er en løsning på den grønne strøm fra kommunens vindmøller, som lige nu ikke kan kobles på det "rødglødende" elnet. Resultatet er, at vindmøllerne står stille, fortæller hun.
"Vi har jo behov for energiforbrugende virksomheder i vores kommune, så vi kan udnytte alle de vindmøller, der holder stille herude, når det blæser og når solen skinner. Det er en total win-win," siger hun.
For at få mest muligt ud af den grønne omstilling?
"Præcis. Det er helt vildt vigtigt, at vi får mest ud af den grønne omstilling," siger Lone Andersen.
Grønne ambitioner på første klasse
Hvordan kommer du til Folkemødet?
"Med fly fra Billund," siger hun.
Vi talte om grøn omstilling lige før. Har du nogen overvejelser i forhold til indenrigsflyvning?
"Man skal ikke flyve mere end højst nødvendigt. Men her giver det rigtig god mening, for det vil tage lang tid at køre og sejle derover."
Men klimaaftrykket ville vel være mindre ved at tage bil og færge?
"Det tænker jeg også, at det ville," siger Lone Andersen.
Helle Gade rejser også med fly fra Billund til Bornholm, fortæller hun.
"Hold nu op, det er da ligegyldigt. Sidste år kørte jeg i bil. I år tager jeg fly, fordi det er Business Region Aarhus, der arrangerer, og så er det jo deres planlægning, jeg følger. Næste år går jeg," siger Helle Gade.
Peter Sørensen bruger hverken fly, færge eller fødderne til at komme til Bornholm i år. Han er forhindret af en tætpakket kalender, fortæller han.
"Jeg holder Folkemøde i Horsens,” siger borgmesteren.
Folkemødets fulde program kan findes her.
Sidst opdateret: 11/06/2026 - 11:17












































