Venstres minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen (til venstre) bliver måske ikke genvalgt, og måske mister Moderaternes uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (i midten) sin plads i Folketinget. (Arkivfoto).

Venstres minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen (til venstre) bliver måske ikke genvalgt, og måske mister Moderaternes uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (i midten) sin plads i Folketinget. (Arkivfoto). - Foto: Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix

Overblik: Flere steder i landet er profiler på vippen

I dag skal de personlige stemmer tælles, og en række dramaer venter efter folketingsvalget i går.

Udgivet: 25/03/2026

Del artiklen:

Det står allerede fast, at Venstres politiske ordfører og rådmand i Frederiksberg Kommune, Jan E. Jørgensen, ikke opnår genvalg til Folketinget, fordi Venstre fik nul mandater ved tirsdagens valg i Københavns Storkreds.

Det samme gælder Linea Søgaard-Lidell fra samme parti i samme storkreds.

Lotte Rod fra De Radikale opnår heller ikke genvalg, og derudover har Alternativet mistet sit mandat i Nordsjælland.

Flere store navne misser måske også en plads i Folketinget.

Onsdagen byder nemlig på en række interne partiopgør landet over, når de personlige stemmer skal tælles op, og måske må en stribe ministre indse, at det ikke bliver til en plads i Folketinget til dem i denne omgang.

Her er et overblik over nogle af de største dramaer, som er værd at holde øje med:

Nordjyllands Storkreds

Venstre er gået fra tre til to mandater, og her er der tre ganske prominente navne. Europaminister Marie Bjerre, minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen samt retsordfører Preben Bang Henriksen, som altså måske sender en minister ud af Folketinget.

Dansk Folkeparti har fået ét mandat, og hvis det går til Anders Vistisen, så forlader han EU-Parlamentet. Her erstattes han i givet fald af Dansk Folkepartis næstformand, Majbritt Birkholm.

Vestjyllands Storkreds

For De Konservative var det første folketingsvalg siden tidligere formand Søren Pape Poulsens dødsfald i maj 2024. Partiet går fra to til et mandat. I kredsen findes folketingsmedlemmerne Lise Bertelsen og Dina Andersen-Raabjerg samt Marianne Karlsmose, der er tidligere formand for Kristendemokraterne, men som nu stiller op for De Konservative.

For Venstre i samme storkreds tegner det i skrivende stund lovende for tidligere borgmester Erik Flyvholm, der har fået 4.552 personlige stemmer i sin egen Struerkreds. Transportminister Thomas Danielsen har fået 2.903 i Holstebrokredsen, hvor han stiller op, men han er også godt med i de øvrige kredse. Ringkøbingkredsen, som Søren Gade, Folketingets formand, er stillet op i, er endnu ikke talt op. Men han høster et anseeligt stemmetal i Holstebrokredsen, hvor han får 2.121 personlige stemmer.

Østjyllands Storkreds

Her er det værd at holde øje med den interne kamp mellem de fire borgerlige partiledere Mona Juul (K), Troels Lund Poulsen (V), Alex Vanopslagh (LA) og Lars Boje Mathiesen (BP). Hvem får flest personlige stemmer?

Moderaterne går fra tre til to mandater, og måske går de til uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund samt digitaliseringsminister Caroline Stage. Duoen er ikke medlemmer af Folketinget i øjeblikket, men Egelund har været det før for Liberal Alliance. Hvis de to kommer ind, er det et farvel til folketingsmedlemmet Peter Have.

Fyns Storkreds

Der er ét mandat til Moderaterne. Mon det går til klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard, der ikke er medlem af Folketinget?

Socialdemokratiet er gået fra fra seks til fire mandater: Der er formentlig genvalg til eks-minister Trine Bramsen, men kommer minister for grøn trepart Jeppe Bruus mon ind?

Sjællands Storkreds

Venstre går fra tre til to mandater. Her findes navne som minister for byer og landdistrikter og kirkeminister Morten Dahlin, minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen samt den tidligere minister Louise Schack Elholm. Den tidligere radikale minister og nu Venstre-folketingsmedlem Christian Friis Bach er også på vippen her.

Københavns Storkreds

Socialdemokratiet er gået fra fire til tre mandater, og det kommer til at gå ud over i hvert fald ét prominent navn.

For både justitsminister Peter Hummelgaard, Ida Auken og Mette Reissmann - alle tre folketingsmedlemmer - samt social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen stiller op her.

Sidstnævnte er tidligere overborgmester i København og eks-folketingsmedlem, men altså ikke aktuelt medlem af Folketinget.

Københavns Omegns Storkreds

Venstre har fået ét mandat. Det går formentlig til folketingsmedlemmet Kim Valentin eller måske Marie Brixtofte, som er datter af tidligere Farum-borgmester Peter Brixtofte.

De Konservative har fået ét mandat, og måske går det til den tidligere formand for Kristendemokraterne Isabella Arendt.

Alternativet har ligeledes fået ét mandat, og det kan måske gå til forfatter og debattør Signe Wenneberg.

/ritzau/SA

Fik du læst?

Venstres politiske ordfører ryger ud af Folketinget

Sidst opdateret: 25/03/2026 - 12:56

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]