
Aftalen er vigtig for rekruttering og fastholdelse, mener Dorthe Boe Danbjørg. - Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Ny overenskomst for kommunale sygeplejersker
En ny aftale mellem Sundhedskartellet og KL giver kommunale sygeplejersker højere pension, lønløft til udvalgte grupper og nye muligheder for kompetenceudvikling.
Udgivet: 11/03/2026
Endnu en offentlig overenskomst er faldet på plads. KL og Sundhedskartellet er blevet enige om en aftale for blandt andre kommunale sygeplejersker.
Aftalen giver de kommunale sygeplejersker højere pension og lønstigninger.
Det skriver Dansk Sygeplejeråd i en pressemeddelelse.
Pensionsprocenten stiger fra 15 til 16 procent.
Derudover bliver lønnen for sygeplejersker med 10 års anciennitet hævet med knap 500 kroner om måneden, mens specialuddannede med mindst 10 års anciennitet kan se frem til knap 1.250 ekstra om måneden.
”Løn og pension har været helt centrale spørgsmål for vores medlemmer. Med overenskomstaftalen får sygeplejerskerne både højere løn, en pensionsforbedring og mere indflydelse på arbejdslivet, og det er vigtigt for et kommunalt sundhedsvæsen, der også i fremtiden skal kunne tiltrække og fastholde dygtige sygeplejersker,” siger forhandlingsleder for Sundhedskartellet og forkvinde i Dansk Sygeplejeråd, Dorthe Boe Danbjørg.
Aftalen omfatter også en række andre grupper, der arbejder inden for det kommunale sundhedsområde. Du kan læse, hvad det betyder for de enkelte grupper i den endelige aftale vedhæftet i bunden af artiklen.
Om Sundhedskartellet
Sundhedskartellet er et forhandlings- og samarbejdsfællesskab på det regionale og kommunale område for 7 faglige organisationer inden for sundhedsområdet.
Sundhedskartellet repræsenterer Farmakonomforeningen, Kost og Ernæringsforbundet, Danske Psykomotoriske Terapeuter, Danske Tandplejere, Dansk Sygeplejeråd, Danske Fodterapeuter og Radiograf Rådet.
Lønstigningerne lægges oveni de generelle lønstigninger på 6,27 procent, som allerede blev aftalt ved det generelle OK26-forlig.
Fremover vil sygeplejersker også få bedre muligheder for efter- og videreuddannelse med oprettelsen af en kompetencefond som forsøgsordning.
Kommunerne står for at finansiere 20 procent af fonden – resten finansieres af det såkaldte ATP-provenu.
Studerende bliver ansat
Også sygeplejestuderende får en håndsrækning med aftalen.
Fra 1. januar 2027 vil studerende i den afsluttende praktik blive ansat og modtage en månedsløn på 16.400 kroner i praktikperioden.
Ordningen udspringer af trepartsaftalen fra 2023, hvor det blev besluttet, at studerende fremover skal ansættes i den sidste lange praktik. Med OK26 er rammerne for ordningen nu blevet fastlagt.
Aftalen kommer som tillæg til den generelle overenskomst på det kommunale område, og derfor er de kommunale sygeplejersker også omfattet af fritvalgsordning, forlænget barsel og udvidet mulighed for fravær ved barns sygdom.
Sidst opdateret: 23/04/2026 - 14:48
Temaer: Overenskomstsforhandlinger













































