
Mystikken vokser om, hvorvidt der overhovedet bor nogen fast i den lejlighed, som Sikandar Siddique har påstået, at han havde fast bopæl i. - Foto: Linda Kastrup/Ritzau Scanpix
Nu skal samtlige beboere i Sikandar Siddiques lejlighed undersøges
Udgivet: 06/03/2026
Sagen om Sikandar Siddiques boligsag tager nu en ny drejning.
Københavns Kommune undersøger nu også Sikandar Siddiques udlejer for adressefusk.
Kommunen mistænker udlejeren af den lejlighed, som Sikandar Siddique hævder at have boet i, for heller ikke at opholde sig der i virkeligheden.
Københavns Kommune bekræfter i en mail over for Weekendavisen, at der nu er rejst undersøgelser af samtlige fire beboere i lejligheden.
"Kultur-, Fritids- og Borgerserviceforvaltningen kan bekræfte, at der er blevet opstartet tre bopælssager ud over Sikandar Siddiques. Forvaltningen har ikke yderligere kommentarer," lyder det i en mail til mediet, som stiller spørgsmålet, om der overhovedet bor nogen i lejligheden.
I februar annullerede kommunen Sikandar Siddiques flytning, fordi kommunen ikke troede på, at han reelt brugte lejligheden på Nørrebro som sin bopæl.
Sikandar Siddique agter at påklage annulleringen af flytningen til Digitaliseringsministeriet. Her er ventetiden cirka fem måneder.
JSC
Sidst opdateret: 06/03/2026 - 12:06












































