På finansloven for 2025 er der 82,5 millioner kroner, der skal gå til handicapområdet. Regeringen vælger dog at bruge pengene på andre initiativer. Det møder kritik fra Enhedslistens Rosa Lund (th.).

På finansloven for 2025 er der 82,5 millioner kroner, der skal gå til handicapområdet. Regeringen vælger dog at bruge pengene på andre initiativer. Det møder kritik fra Enhedslistens Rosa Lund (th.). - Foto: Befunky: Hæstorp: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix (arkiv) Rosa Lund: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix (arkiv)

Regeringen tager igen penge fra handicapområdet og bruger på julehjælp

"Jeg har svært ved at forstå, hvorfor det er mennesker med handicap, der skal betale for julehjælpen," siger Enhedslistens Rosa Lund. Pengene skulle være gået til specialeplanen.

Udgivet: 12/12/2025

Mads Høyer Hansen

Redaktør

Del artiklen:

Endnu engang får handicapområdet en lang næse. Det skyldes, at regeringen tager penge fra området og bruger dem på blandt andet julehjælp.

"Regeringen kan jo bare bruge pengene på dem, det var meningen, de skulle bruges på. Nemlig mennesker med handicap."

Rosa Lund, handicapordfører Enhedslisten, Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix

"Jeg synes, det er noget svineri," siger Enhedslistens handicapordfører Rosa Lund til NB-Social.

På finansloven for 2025 er der 82,5 millioner kroner, der skal gå til handicapområdet i form af en specialeplan. Men da regeringen endnu ikke har landet en aftale om specialeplanen, kan pengene ikke udbetales. De ville derfor ryge tilbage i statskassen.

Det er fjerde år i streg, at specialeplansmidlerne ikke går til det, de er afsat til.

NB-Social har kontaktet Social- og Boligministeriet for at høre, hvad pengene skal gå til i år.

Her går en meget stor andel af pengene til initiativer, der ikke direkte kommer borgere med handicap til gavn.

Foruden julehjælp, hvor regeringen tager 20 millioner fra specialeplansmidlerne, lægger regeringen op til at bruge 51,8 millioner på Den Sociale Investeringsfond. Det skal dog godkendes af Folketingets Finansudvalg først.

Tilsammen får julehjælpen og Den Sociale Investeringsfond langt størstedelen af midlerne, nemlig 71,8 millioner.

Nogle af midlerne kommer dog tilbage til handicapområdet. 7,5 millioner går til initiativer fra rammeaftalen på handicapområdet, ligesom nogle af midlerne bliver brugt på at forlænge den populære forsøgsordning med ledsagelse til borgere over 67 år med synshandicap.

"Det er jo ikke fordi, at jeg er imod, at der skal udbetales penge til julehjælp eller Den Sociale Investeringsfond. Det skal der jo bruges penge på. Jeg har bare svært ved at forstå, hvorfor det er mennesker med handicap, der skal betale for julehjælpen, når nu vi ved, der lige er blevet givet kæmpe store skattelettelser til nogle af de rigeste familier i Danmark," siger Rosa Lund.

De familier burde i stedet betale for julehjælpen, påpeger hun.

Havde regeringen ikke fundet andre initiativer at bruge pengene på, var de som bekendt røget tilbage i statskassen. Men den logik giver Rosa Lund ikke meget for.

"Regeringen kan jo bare bruge pengene på dem, det var meningen, de skulle bruges på. Nemlig mennesker med handicap. Regeringen kunne netop gå i gang med at lave den specialeplan, som vi fik på finansloven."

Enhedslisten var sammen med SF, De Radikale, Alternativet og Kristendemokraterne med til at finde pengene ved finansloven for 2022. Alligevel har de ikke haft indflydelse på, hvad pengene er gået til, oplyser Rosa Lund, hvilket hun også finder stærkt kritisabelt.

"Det er os, der har fundet pengene, og derfor skal vi også være med til at bruge dem."

Langt fra første gang

Selvom midlerne har været fast på finansloven siden 2022, har regeringen endnu til gode at bruge dem på en specialeplan.

I 2022 gik pengene også til julehjælp. Året efter blev det uddannelse og efteruddannelse af medarbejdere på det specialiserede socialområde og Den Sociale Investeringsfond.

I 2024 var der derimod en styrkelse af kompetencerne hos medarbejderne på det specialiserede socialområde og en målrettet seksualundervisning på botilbud, pengene gik til.

Ved alle de tilfælde har den siddende socialminister lovet, at pengene ville gå til specialeplanen året efter. Det er endnu ikke sket.

Sidst opdateret: 12/12/2025 - 11:50

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]