
- Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Millioner på vej til turisme på Sjælland og øer
Udgivet: 03/10/2025
Der er 10,5 millioner kroner på vej til at styrke turisme i forbindelse med den fremtidige åbning er Femern Bælt-forbindelsen. Pengene afsættes i 2028 og er en del af de 200 millioner kroner, som regeringen afsatte på finansloven for 2025 til turismeinitiativer de kommende fire år.
Det oplyser By-, Land og Kirkeministeriet i en pressemeddelelse.
Pengene skal blandt andet gå til at sikre, at åbningen af forbindelse tiltrækker flere internationale turister, særligt fra Tyskland og Polen. Det skal ske ved at fremhæve "områdets mange kvaliteter og ved at udbygge områdets feriehuskapacitet, så regeringens investering skaber værdi for turismen allerede fra første åbningsdag," lyder det.
”Femern Bælt-forbindelsen er en kæmpe chance for Sjælland og Lolland-Falster. Vi har fantastiske herregårde, strande og verdensarv på Møn og på Stevns. Jeg håber, at Sjælland og Lolland-Falster kan få endnu flere turister end København, når Femern Bælt-forbindelsen giver tyskerne en smutvej til Danmark," siger Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M).
Femern Bælt-forbindelsen bliver en tunnel mellem Rødbyhavn i Danmark og Puttgarden i Tyskland.
RMN
Sidst opdateret: 03/10/2025 - 10:57












































