
- Foto: KL
Fem anbefalinger fra KL skal styrke samfundets robusthed og beredskab
Der er brug for at holde flere øvelser i krisescenarier - i og mellem kommuner, regioner og staten.
Udgivet: 14/05/2025
"For hvis vores land først bliver lagt ned af et stort strømnedbrud eller cyberangreb, er det for sent.”
Sådan siger formand for KL’s Klima- og Miljøudvalg, Johannes Lundsfryd Jensen, i en pressemeddelelse om baggrunden for de fem anbefalinger fra KL.
”I kommunerne står vi i frontlinjen, når det handler om at beskytte borgerne i krisesituationer og sikre lokal tryghed, information og stabilitet. Det ansvar tager vi dybt alvorligt, og derfor fremlægger vi nu vores bud på, hvad der skal til for at gøre vores samfund mere robust til at komme godt igennem en alvorlig krise," siger han endvidere.
I udspillet anbefaler KL, at;
- Staten udmelder klare scenarier og tidshorisonter til kommunerne for, hvad de skal være forberedt på
- Der kommer klare anbefalinger og vejledning omkring kommunernes ansvar for sårbare borgere
- Der arbejdes videre med anbefalinger og rammer for de øvrige dele, der skal styrke vores samfundssikkerhed og beredskab – herunder bl.a. en plan for krisekommunikation til alle borgere, inddragelse af civilsamfundet og erhvervsliv, miljøkatastrofer, plan for beskyttelsesrum mv.
- Der gennemføres flere øvelser i og mellem kommuner, regioner, staten og andre relevante aktører
- Kommunerne tilføres varige midler til at robustgøre det lokale kommunale beredskab – til drift, øvelser og cybersikkerhed
Med sårbare borgere menes de cirka 40.000 beboere på plejehjem, 20.000 borgere på kommunale botilbud og 22.000 borgere, der er i behandlingsforløb for stofmisbrug.
Øve krisescenarier
I udspillet peger KL også, at der er behov for at styrke øvelser af krisescenarier. Det gælder både øvelser i den enkelte kommune, på tværs af kommuner, og på tværs af kommuner, regioner og staten.
Ligeledes anbefaler KL et styrket nationalt samarbejde om beredskabsplanlægningen. Både for at kunne håndtere den aktuelle sikkerhedssituation, men også så kriseberedskabet kan justeres, når og hvis det nationale trussels- og risikobillede ændrer sig.
”Når en alvorlig krise rammer, skal det være fuldstændigt klart, hvem der gør og siger hvad. For selv den mindste uklarhed kan skabe kaos, utryghed og i værste fald livstruende situationer for borgerne. Derfor mener vi, at vi nationalt bør samarbejde om at sikre en helt klar og tydelig ansvarsfordeling mellem de forskellige sektorer. Det gælder ikke mindst i kommunikationen til borgere, institutioner og på tværs af myndigheder,” siger Johannes Lundsfryd Jensen.
Sidst opdateret: 04/07/2025 - 14:40
Temaer: Beredskab













































