- Foto: Signe Goldmann/Ritzau Scanpix

Kunst og musik skal gøre de ældre friskere og gladere

Udgivet: 08/04/2025

Susanna Arpi

Redaktør

Del artiklen:

Plejehjemsbeboere i Holbæk skal have kunst, musik og sanseoplevelser for én million kroner årligt. Initiativet ’Kulturrygsæk for ældre’ skal sikre, at beboerne oplever øget livskvalitet og trivsel.

”Kultur og sanseoplevelser er for alle aldre. Beboerne på vores plejehjem har på grund af deres fysiske eller psykiske funktionsniveau svært ved selv at opsøge kulturelle oplevelser. Derfor er jeg rigtig glad for, at vi har prioriteret at bringe musikken og kunsten helt tæt på vores ældre. Især for beboere med demens kan det have stor betydning for både deres humør og kontakt til omverdenen. Det her handler om at øge livskvaliteten, og for nogen af beboerne kan det endda medføre et mindre medicinforbrug,” udtaler John Harpøth (uden parti), formand for Udvalget for Ældre og Sundhed, i en pressemeddelelse.

Konkret vil der blive ansat en musikterapeut, og den lokale kulturskole skal stå for at få kunst og kultur ind på plejehjemmene.

Sidst opdateret: 08/04/2025 - 13:47

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]